W Dniu Publicznego Czytania Komiksów…

28 sierpnia 2019 r. miał miejsce Międzynarodowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów. Święto  komiksowego czytania narodziło się w 2010 roku z inicjatywy amerykańskich dziennikarzy i blogerów Briana Heatera i Sarah Morean. Powstało w celu zmiany wizerunku komiksu, sprowadzanego do prostej rozrywki w porównaniu do powieści.

W Bibliotece  Publicznej Miasta i Gminy w Łazach oraz filiach bibliotecznych odbyła się w tym dniu akcja promująca komiks i bibliotekę. Czytelnicy odwiedzający biblioteki i wypożyczający książki otrzymywali je w książkowej torbie opatrzonej komiksowym paskiem. Skąd ten pomysł? Torby są jednym z efektów prowadzonego w Bibliotece w Łazach cyklu warsztatów komiksu i ilustracji w ramach projektu „Z komiksami między regałami”. Brały w nich udział dzieci i młodzież w wieku 7-16 lat, pracując nad fantastycznymi komiksami i szlifując umiejętności w tej technice. Zdobyte wiadomości wykorzystali podczas wakacyjnego spotkania „Akcja komiks”, w trakcie którego po burzy mózgów powstał komiksowy rysunek nawiązujący do działalności biblioteki. Trafił on na papierowe torby, które będą towarzyszyć różnym bibliotecznym wydarzeniom. Tak komiks stał się nie tylko gatunkiem, po który za zwyczaj młody czytelnik sięga dla rozrywki, ale i formą aktywizacji, współpracy, sposobem na szczególne powiązanie obrazu i treści życia bibliotek – tekstu.

“Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
mkidn_01_cmyk