Sonia Nazario – “Podróż Enrique” (27 stycznia 2011 r.)

 

27. stycznia odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym dyskutowałyśmy o książce “Podróż Enrique” autorstwa Soni Nazario.
Podróże Enrique to wstrząsająca opowieść o chłopcu, który chce dotrzeć do matki. Matka z powodu potwornej nędzy opuszcza Enrique i jego siostrę i wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych w celach zarobkowych. Zarobione pieniądze przesyła swoim dzieciom, dla których dobrobyt nie jest jednak najważniejszy. Rodzeństwu brakuje matczynej miłości i jej obecności. Enrique kilka razy wyrusza do Stanów Zjednoczonych przez Amerykę Środkową. Pokonuje niewyobrażalne przeszkody (deportacja, bicie, głód, pragnienie, jazda na dachach pociągów), by dotrzeć do matki. Jedynym jego celem jest powiedzieć, że ją kocha. Nie jest to jednak proste.
Autorka Sonia Nazario jako reporterka przemierza całą drogę, którą przebył Enrique. Przejdźmy tą morderczą drogę również i my, czytając tą opartą na prawdziwych wydarzeniach książkę pełną miłości, nędzy, nietolerancji i okrucieństwa.

Irena Borzęcka

Oto osobista refleksja Lidii Kałuzińskiej.

Człowiek żyjący w wolnym, bogatym kraju zastanawia się nad odpowiedzialnością życiowych decyzji i przedsięwzięć by na nich nie stracić. Ryzykuje ten, kto nie ma nic do stracenia a wiele do zyskania. Nadzieja na osiągnięcie celu daje siłę przetrwania, odwagę, determinację i potężną wiarę w sukces podjętego wysiłku. O tym właśnie jest opowieść o Enrique, dziecku z latynoskiego kraju.
Czytając powieść Sonii Nazario pomyślałam o tym, że trauma rozstania rodziny dotyka również Europejczyków, zwłaszcza tych z biedniejszych krajów Europy Wschodniej.
Częste wyjazdy rodziców w celach ekonomicznych do Niemiec, Anglii, Irlandii, powierzenie opieki nad dziećmi dziadkom, rodzinie, prawie zawsze odbija się niekorzystnie na psychice dzieci. Czasami taka trauma porzucenia, niekochania, osamotnienia pozostaje w dzieciach przez wiele lat a nawet przez całe życie nie pozwalając na otwarcie się przez partnerami, obawiając się pokochać, by znowu nie zostać odrzuconym i samotnym.
Powieść przedstawia traumę rozstania rodzin z punktu widzenia rodziców i dzieci i jest uniwersalnym przesłaniem dla rodzin z całego świata stawiając sobie pytanie: pieniądze czy uczucie, bogactwo czy rodzina, ja czy dziecko?
Warto przeczytać by odpowiedzieć na te pytania lub przynajmniej nad tą odpowiedzią zastanowić się przez chwilę.

Lidia Kałuzińska

Skip to content