Łazowski DKK działa już rok

Mija rok istnienia naszego klubu. Czas na podsumowanie naszej działalności. Przypomnijmy sobie co to są Dyskusyjne Kluby Książki.

“Pomysł oparty na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach, oraz że nie trzeba być krytykiem by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem klubów jest także ożywianie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie”

“Tu Czytamy” to wieloletni program promocji literatury i czytelnictwa oraz próba wsparcia sektora książki” – tak o DKK pisze na swych stronach internetowych Instytut Książki.

Nasz klub jest jedynym działającym w naszej gminie. Początki nie były łatwe. Na pierwsze spotkanie przyszło 5 osób, trwało ono około godziny. Obecnie trudno nam się rozstać nawet po dwóch godzinach dyskusji. Z miesiąca na miesiąc przybywa klubowiczek. Dzisiaj klub liczy 10 osób.

Spotykamy się w ostatni czwartek miesiąca, dyskutujemy na temat wybranej lektury. Piszemy recenzje do każdej omawianej książki. Recenzje te umieszczane są na stronie internetowej naszej Biblioteki jak również Biblioteki Śląskiej koordynującej DKK województwa śląskiego.

Podczas 9 spotkań, które odbyły się w 2008 r. wspólnie przeczytałyśmy i omówiłyśmy następujące książki: M. Szczygła “Gottland”, P. Coelho “Demon i panna Prym”, I. Sowa “10 minut od Centrum”, P. Süskind “Pachnidło”, A. Stasiuk ” Dojczland”, O. Tokarczuk “Bieguni”, M. Faber “Szkarłatny płatek i biały”, D. Lessing “Podróż Bena”, M. Bruczkowski “Bezsenność w Tokio”.

Wśród uczestników najżywsze dyskusje wzbudziły książki: “Demon i panna Prym”, Pachnidło”, i Podróż Bena”.

Atmosfera na spotkaniach jest przyjacielska i relaksująca. Dyskutujemy nie tylko na temat przeczytanej książki. Często rozmowy toczą się wokół tego co nas interesuje, niepokoi i fascynuje.

Zapytałam nasze klubowiczki co im daje uczestniczenie w tych spotkaniach. Oto kilka wypowiedzi:

Pani Elżbieta Szafruga:
“Jest to przede wszystkim możliwość wypowiedzenia się w oparciu o przeczytany materiał literacki. Często sprzeczne poglądy w dyskusjach zmuszają nas do ponownego rozważenia problemu. W zależności od przedstawionych argumentów przyznajemy komuś racje lub nie. Uczymy się przez to tolerancji dla innych, a świat byłby nudny i smutny gdybyśmy wszyscy postrzegali go jednakowo. W ferworze dyskusji często zdarza się jakiś istotny aspekt sprawy pominąć, ale zawsze znajdzie się ktoś, kto sprowadzi nas “na ziemię”. Co nas inspiruje do uczestnictwa w DKK” Głównie chęć podzielenia się z innymi swoimi odczuciami i przemyśleniami jakie nasuwają się po przeczytaniu wybranych książek. Ponadto istotną sprawą jest umiejętność wysłuchiwania opinii do końca przez tych, którzy mają jeszcze coś do powiedzenia. Poprzez zrozumienie siebie nawzajem nabieramy umiejętności postrzegania innych nie jako wrogów, ale oponentów w dyskusji. Inność nie wywołuje w nas negatywnych odczuć i powinniśmy nauczyć się ją akceptować, a tego nam Polakom brakuje, co widać wyraźnie w obrazie naszego społeczeństwa na tle innych nacji. Również poprzez pryzmat przeczytanych książek mamy możliwość zwrócenia uwagi na to jak wiele jest do zrobienia w środowisku w jakim żyjemy. Mimo różnic poglądowych akceptujemy się i wspieramy nawzajem co nie przeszkadza nam w różnym podejściu do wielu problemów. Staramy się zarażać naszą pasją rodzinę i znajomych, a cel godny, to poprawa stosunków międzyludzkich w naszej społeczności. Wystarczy tylko trochę tolerancji i wiary w to, że nie wszyscy są źli z natury”.

Pani Maria Płatek:
“Ciekawe i pożyteczne są spotkania DKK w Bibliotece w Łazach. Są to kulturalno-towarzyskie kontakty czytelników tej samej książki. Można konfrontować swoje wrażenia z wrażeniami innych. Rozszerzać swoje wiadomości czytelnicze. Przedstawić swój punkt widzenia i bronić go w ciekawej dyskusji, oraz z przyjemnością posłuchać mądrych wypowiedzi pozostałych uczestników spotkania. Oceny książek bywają różne, czasem przeciwstawne, wtedy dyskusja staje się bardzo dynamiczna. Bywa jednak, że oceny przeczytanej książki są zbieżne, wtedy spokojnie delektujemy się swoimi wrażeniami”.

Pani Irena Borzęcka:
“Od pierwszego spotkania z niecierpliwością oczekuję ostatniego czwartku miesiąca. W tym to bowiem dniu spotykamy się w Bibliotece z naszymi miłymi paniami bibliotekarkami w sympatycznej atmosferze i oprawie. Wszystkie klubowiczki, mieszkanki naszego miasta z wielkim żarem ducha i otwartym sercem dyskutują o przeczytanych książkach. Ja osobiście największych przeżyć emocjonalnych doznałam czytając książkę “Podróż Bena” i dyskutując o niej. Jest to wstrząsająca książka o naszej nietolerancji. Przeżyłam wspaniałe chwile w Bibliotece z pisarką Izabelą Sową, która tak subtelnie, aby nikogo nie obrazić przekazała nam tyle pięknych słów i przemyśleń”.

Natomiast nasza klubowiczka Janina Kozera opisała nam swoje wrażenia ze spotkań w formie wierszowanej:
DKK ” a cóż to takiego”
Wstąpcie do Biblioteki, a dowiecie się tego.
Wstąpiłam do Klubu, no bo lubię ludzi,
czytać i rozmawiać, nie będę się nudzić.
W DKK można o książkach rozmawiać
poznać innych zdanie, swą opinię dawać.
Można też ciekawe dyskusje prowadzić
i czegoś dowiedzieć, albo coś doradzić.
Poznałam tu w Klubie prawdziwe poetki,
co to piszą wiersze, to nie żadne plotki.
I swoją poezję kolejno czytały,
a myśmy słuchały, nawet przeżywały.
Apeluję do tych, co lubią lektury,
niech przyjdą do Klubu poznać smak kultury.

W czerwcu w ramach projektu DKK zorganizowaliśmy spotkanie autorskie z pisarką Izabelą Sową, dzięki któremu lepiej poznałyśmy autorkę “10 minut do Centrum” i która wyjaśniła nam i pomogła zrozumieć aktualne trendy współczesnej literatury.

Lista uczestników klubu jest otwarta, żeby dołączyć do nas, potrzebne są tylko chęci i chwilka wolnego czasu. Zapraszam!

Koordynator Klubu
Halina Kudela

Skip to content