Sieciaki w bibliotece

8 lutego 2011 r. obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. W Polsce organizowany jest on od 2005 r. przez Fundację Dzieci Niczyje i Akademicką Sieć Komputerową (NASK). Głównym partnerem DBI 2011 jest Fundacja Orange.

Wiodącą ideą narodowych obchodów DBI jest inicjowanie oraz wspieranie lokalnych działań propagujących bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie. Tegoroczne hasło “Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie”, miało na celu zwrócenie uwagi na wpływ i konsekwencje internetowej aktywności dzieci i młodzieży. Młodzi ludzie spędzają coraz więcej czasu online, konfrontując się z wyzwaniami i problemami związanymi z ochroną swojej prywatności, bezpieczeństwem czy własnym wizerunkiem.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach aktywnie włączając się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu przygotowała kampanię edukacyjną “Dziecko bezpieczne w Sieci”. Potrzeba realizacji kampanii wynikała z konieczności podnoszenia świadomości dzieci o zagrożeniach internetowych oraz zasadach bezpiecznego i kulturalnego korzystania z zasobów Sieci. Przez cały miesiąc luty we wszystkich placówkach bibliotecznych tj.: w Czytelni Internetowej Biblioteki w Łazach oraz Filiach w Niegowonicach, Wysokiej, Chruszczobrodzie, Grabowej, Rokitnie Szlacheckim i Ciągowicach, organizowane były działania na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. Oferta edukacyjna łączyła nauczanie tradycyjne oparte na scenariuszu zajęć lekcyjnych z nauczaniem przez Internet tzw. kursy e-learning. Skorzystało z niej łącznie 200 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Gminy Łazy. Dzieci obejrzały projekcję kreskówki “Sieciaki” oraz aktywnie uczestniczyły w kursach e-learning dostępnych na platformie e-learning kampanii Dziecko w Sieci. Młodzi internauci przez pryzmat przygód Sieciaków (drużyny dbającej o bezpieczeństwo dzieci w Internecie) poznali zagrożenia internetowe oraz podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Sieci tj.: 1. Nie podawaj swoich danych 2. Mów, jeśli coś jest nie tak 3. Nie ufaj osobom poznanym w Sieci 4. Zabezpiecz swój komputer 5. Stosuj zasady netykiety.

Dużą dawkę dobrej zabawy dostarczył dzieciom serwis Sieciaki.pl oraz prowadzony w jego ramach katalog bezpiecznych stron sieciakowe BeSt. Każdy uczestnik kursu zaliczając test końcowy otrzymał dyplom potwierdzający jego znajomość zasad bezpiecznego korzystania z Sieci, materiały dydaktyczne oraz słodkie pomarańcze.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i witamy w gronie prawdziwych Sieciaków.

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są:
Skip to content