Przedświąteczne warsztaty rękodzieła ludowego

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach, w trosce o zachowanie i pielęgnowanie tradycji ludowej oraz obyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi, zaproponowała czytelnikom przedświąteczne warsztaty rękodzieła ludowego. Zajęcia miały charakter praktyczny i adresowane były do dzieci i młodzieży z terenu Gminy Łazy. Głównym ich celem była aktywizacja lokalnej społeczności, integracja międzypokoleniowa oraz przekaz tradycji związanych z naszym regionem. Do współpracy zaproszono panie z Kół Gospodyń Wiejskich: z Chruszczobrodu, Ciągowic, Grabowej, Niegowonic i Rokitna Szlacheckiego oraz tamtejsze szkoły podstawowe, gimnazja i przedszkola.

Pierwsze warsztaty odbyły się 6 kwietnia 2011 r. w Filii nr 3 w Chruszczobrodzie. Prowadziła je przedstawicielka miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich pani Zofia Kozieł. W zajęciach udział wzięło 11 młodych czytelników, których zaproszony gość uczył szydełkować. Pani Zofia w szydełkowaniu odnalazła pasję, która daje jej wiele radości. Swoje pierwsze kroki w sztuce szydełkowania stawiała mając zaledwie 7 lat. Efekty wieloletniego zamiłowania to misternie wykonane przedmioty domowego rękodzieła artystycznego takie, jak: komplety do kawy, serwetki, papcie, a nawet stringi. Wszystko to co tworzy robi dla własnej satysfakcji i dla najbliższych. Chcąc choć w części pokazać swój dorobek artystyczny, gospodyni przyniosła na warsztaty niektóre swoje rękodzieła. Uczestnicy mieli okazję nie tylko zobaczyć szydełkowe robótki, ale także nauczyć się podstawowych splotów. Spotkanie zakończyło się miłym akcentem. Pani Zofia obdarowała każdego uczestnika szydełkowym drobiazgiem i umówiła się na kolejne spotkanie po Wielkanocy.

Kolejne warsztaty odbyły się 11 kwietnia 2011 roku  w Filii nr 1 w Niegowonicach. Uczestniczyły w nich panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Niegowonicach w składzie:  Janina Porc, Maria Bednarczyk, Alicja Detko, Helena Jachna, Janina Jachna, Jadwiga Kleczko, Janina Koza, Alfreda Krzyścik, Kazimiera Kulawik, Krystyna Rudy, Helena Szkliniarz, Jadwiga Żybura, dzieci i młodzież oraz dorośli mieszkańcy Niegowonic.

Uzdolnione panie, w regionalnych strojach prowadziły warsztaty rękodzieła ucząc sztuki wykonywania palm wielkanocnych. W zajęciach wzięły udział 44 osoby. Słodki poczęstunek, rozmowy na temat technik powstawania palm stworzyły taką atmosferę, że zebrani poczuli potrzebę częstszych spotkań.

Filia nr 5 w Rokitnie Szlacheckim zorganizowała warsztaty 12 kwietnia 2011 roku. Zajęcia poświęcone były robieniu palm wielkanocnych, a prowadziły je Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rokitnie Szlacheckim: Stanisława Jeziorowska, Alina Przyłucka, Leokadia Siewnik oraz Wiesława Raczek. W zajęciach wzięło udział 16 uczniów ze szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Panie w pięknych strojach regionalnych przybliżyły uczestnikom tradycję robienia palm, które są symbolem hołdu składanemu Jezusowi. Tak jak tradycja każe, dzieci pod czujnym okiem gospodyń robiły palmy z gałązek wierzby, bukszpanu i borowiny. Całość przyozdobiona została kolorowymi wstążkami i kwiatami z bibuły. Na zakończenie spotkania wszyscy złożyli sobie życzenia zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych.

W Filii nr 4 w Grabowej warsztaty rękodzieła ludowego odbyły się 13 kwietnia 2011 roku. Przeprowadziły je członkinie miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich panie: Alfreda Biała, Zenona Klećko, Mieczysława Czapla oraz Grażyna Ziaja. W spotkaniu udział wzięły 22 osoby w tym uczniowie szkoły oraz zaprzyjaźnieni czytelnicy biblioteki. Główną atrakcją warsztatów było tworzenie palm wielkanocnych.

Filia nr 6 w Ciągowicach przeprowadziła warsztaty tuż przed Niedzielą Palmową tj. 15 kwietnia 2011 r. Na zaproszenie placówki bibliotecznej przybyła liczna grupa pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Ciągowicach. Przewodniczącej Koła ? pani Janinie Kozera towarzyszyły panie: Zofia Cichomska, Longina Janus, Zofia Janus, Sabina Mogłowska, Regina Pałka, Teresa Połaniecka, Regina Puchalska, Danuta Tułak i Weronika Zubrzycka. Gospodynie ubrane w stroje ludowe zadbały nie tylko o miłą atmosferę spotkania, ale również o to, by młode pokolenie poczuło klimat rodzimego folkloru. Warsztaty przeprowadzono w dwóch grupach: przedszkole i dzieci z klas I-III szkoły podstawowej.

Dzieci pod kierunkiem pań z Koła Gospodyń Wiejskich uczyły się metod wykonywania i ozdabiania palm wielkanocnych. W efekcie każdy uczestnik stworzył swoją własną, niepowtarzalną palmę wielkanocną.

Kulminacyjnym punktem wizyty było wykonywanie wspólnej palmy. Dzieci z zaciekawieniem obserwowały gospodynie układające żywotnik i bukszpan na konstrukcji 2,5 metrowej  palmy wielkanocnej. Przyozdobiony kwiatami z bibuły i wstążkami tradycyjny symbol Niedzieli Palmowej trafił do kościoła pw. św. Bartłomieja w Ciągowicach.

Udział w warsztatach pozwolił dzieciom zdobyć nową wiedzę i umiejętności. Rozwinął też pozytywne relacje międzypokoleniowe. Własnoręcznie wykonane palmy i wyroby szydełkowe stały się żywym świadectwem tradycji i kultury ludowej naszego regionu.

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są:
Skip to content