“Fotografia oczami dziecka”

WYSTAWA PRAC UCZESTNIKÓW  WARSZTATÓW  FOTOGRAFICZNYCH

  czynna w dniach 16.09- 15.10.2011r

w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy  w Łazach.

 

Wystawa jest efektem finalnym warsztatów fotograficznych, które odbyły się w sierpniu w Bibliotece w Łazach. Zajęcia przeznaczone były dla dzieci i młodzieży.

Podczas ośmiu dwugodzinnych spotkań, każdego dnia uczestnicy poznawali jedno pojęcie z zakresu fotografii i sztuki współczesnej poparte przykładami ( zdjęcia i zdjęcia obiektów, instalacji, malarstwa, rzeźby…). Zainspirowani nimi, przystępowali do realizacji własnych pomysłów. Pojęcia-klucze były jedynie punktem wyjścia do realizowanego danego dnia programu. Oto niektóre z nich:

AUTOPORTRET

Za przykład posłużyły fotografie Romana Opałki (proces fotografowania swojej twarzy każdego dnia) oraz Iriny Wering (fotografia swojej sylwetki w tej samej pozycji i w tym samym miejscu, co parę lat). Zadaniem do wykonania był autoportret w lustrze lub innej ,,odbijającej” powierzchni.

STUDIO

Przy użyciu prześcieradła oraz dwóch wieszaków na ubrania, powstało nasze własne studio na podwórku w pobliżu Biblioteki. Dzieci zachęcały przechodniów do pozowania na białym tle.

COLLAGE

Czarno białe portrety w dużym zbliżeniu, powstałe w naszym studio wykorzystaliśmy do następnego zadania. Każdy otrzymał jedną fotografię, wyciął z niej ulubiony fragment twarzy i przekazał następnej osobie. W ten sposób każdy uzbierał komplet elementów twarzy i stworzył zupełnie nowego człowieka.

PANORAMA

Połączone ze sobą 6 aparatów (,,maszyna do panoramy”), stanowiły rodzaj kasku, który dzieci zakładały na głowę, tym samym zamieniając się w ,,statywy”. Zdjęcia robione były z wszystkich aparatów równocześnie, na unieruchomionym ,,statywie” dzięki czemu powstała panorama okolicy. Pracowaliśmy na prostych aparatach analogowych (automatach), pochodzących ze zbiórki organizowanej w Bibliotece w ubiegłym roku.

Zapomniany przez amatorów sprzęt, wymieniany obecnie najczęściej na cyfrowe kompakty staje się coraz bardziej popularnym i modnym narzędziem profesjonalnych fotografów, którzy zdali sobie sprawę, że w idealne, estetyczne, ulepszone programami zdjęcia szczupłych aktorek pozbawionych zmarszczek nikt już nie wierzy. Profesjonaliści zaczęli amatorskim sprzętem dokumentować otaczającą ich rzeczywistość i my podczas warsztatów robiliśmy dokładnie to samo.

Anna Podlejska, studentka ASP w Poznaniu.

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są:
Skip to content