Pierwsza taka książka w regionie

W Sławkowie odbyło się w środę 14 listopada 2012 r. pierwsze spotkanie informacyjno – promocyjne wspólnego projektu wydawniczego kilku gmin Zagłębia i Małopolski p.n. „Inwentarze i lustracje Klucza Sławkowskiego XVII i XVIII wieku”.

 

 

W spotkaniu zorganizowanym przez Burmistrza Sławkowa Bronisława Goraja udział wzięli przedstawiciele gmin i jednostek zaangażowanych w ten projekt oraz miłośnicy historii i regionalizmu.

Książka powstaje dzięki współpracy Dąbrowy Górniczej, Sławkowa, Sosnowca, Powiatu Będzińskiego, Jaworzna, Łaz, Chrzanowa, Trzebini, Bukowna oraz Bolesławia i zawierać będzie  dokładne opisy miejscowości, które do 1789 roku tworzyły Klucz Sławkowski, czyli własność ziemską biskupów krakowskich, obejmującą od niepamiętnych czasów (XII – XIII wiek) od kilku do nawet dwudziestu miejscowości w Zachodniej Małopolsce.

Inwentarze obejmują szczegółowe opisy miejscowości historycznego Klucza Sławkowskiego, należących dzisiaj do Sławkowa, Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Jaworzna, Bolesławia, Bukowna, Łaz, Trzebini i Chrzanowa.

Do czytelników blisko 450 – stronicowa książka trafi wiosną 2013 r. kończąc tym samym blisko dwuletnią pracę, która rozpoczęła się od pozyskania w 2011 r przez Muzeum Miejskie Sztygarka w Dąbrowie Górniczej i Urząd Miasta Sławków pięciu inwentarzy Klucza Sławkowskiego z XVII i XVIII w. Oryginalne inwentarze i lustracje dóbr dawnego Klucza Sławkowskiego znajdują się bowiem w archiwach kościelnych Katedry Wawelskiej w Krakowie i państwowych w Radomiu oraz Krakowie.

Całość prac wydawniczych koordynują dr Zbigniew Matuszczyk oraz Arkadiusz Rybak Dyrektor Muzeum Miejskiego Sztygarka w Dąbrowie Górniczej.

Po ukazaniu się „Inwentarzy i lustracji Klucza Sławkowskiego XVII i XVIII wieku”   planowane są w poszczególnych gminach zaangażowanych w ten projekt,   spotkania z mieszkańcami, uczniami i miłośnikami historii promujące historię miejscowości.

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są:
Skip to content