Ferie w Bibliotece

Aktywnie, ciekawie i edukacyjnie upłynęły ferie zimowe w Bibliotece. W pierwszym tygodniu ferii czekał na dzieci bogaty program warsztatów fotograficznych, które po raz trzeci prowadziła Anna Podlejska studentka fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Podczas pierwszych poniedziałkowych zajęć uczestnicy poznali nowy termin fotograficzny –luksografia, polega on na naświetlaniu papieru fotograficznego, na który wcześniej układa się półprzezroczyste lub nieprzezroczyste przedmioty. Obrazy są efektem cienia. Po zapoznaniu dzieci z zasadami bezpieczeństwa i pracy w ciemni, każdy uczestnik zaprojektował kilka takich obrazów, które następnie zostały wywołane na papierze fotograficznym. Powstały bardzo ciekawe prace. Podczas zajęć dzieci wykonały przy pomocy prowadzącej aparaty otworkowe z pudełek po zapałkach.

W kolejnym dniu wszyscy wyruszyli z aparatami analogowymi i otworkowymi fotografować miasto. Ciekawym doświadczeniem były również aparaty z dużych pudełek np. po butach, które pomógł nam wykonać Pan Maniek i zapoznał z techniką wykonania nimi zdjęć. Warsztaty w czasie ferii zakończyły się, ale ich uczestnicy nadal będą dokumentować miasto i zmiany, jakie w nim zachodzą w ciągu kolejnych pór roku 2013. Zdjęcia z warsztatów, które prowadziła Anna Podlejska można oglądać na stronie www.nietakiemalemiasto.blogspot.com

 

W drugim tygodniu zgodnie z hasłem tegorocznych zajęć „Bezpieczne ferie” 18 stycznia br. odbyło się spotkanie z policjantem łazowskiego komisariatu aspirantem Michałem Turlejem, który mówił o zagrożeniach, jakie czyhają na dzieci w czasie zimy. Najwięcej uwagi poświęcił zamarzniętym zbiornikom wodnym, przestrzegał przed zabawami na lodzie. Przypomniał również podstawowe zasady zachowania pieszych ( na drodze). Zwrócił uwagę na szczególne zachowanie ostrożności w okresie zimy, słaba widoczność i nieostrożność zarówno pieszych jak i kierowców jest częstą przyczyną wypadków.

W kolejnym dniu 19 lutego br. gościem biblioteki był ratownik medyczny, strażak zawodowy Zbigniew Fielek. Spotkanie poświęcone było udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Po uprzednim omówieniu ogólnych zasad udzielania pierwszej pomocy, prowadzący zademonstrował, w jaki sposób prawidłowo należy wykonać masaż serca osobie dorosłej, dziecku i niemowlakowi. Wszyscy uczestnicy spotkania mieli okazję przećwiczyć poszczególne etapy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Przypomniał zasady zachowania się, gdy jesteśmy świadkami wypadku oraz numery alarmowe.

20 lutego odbyły „Praktyczne i estetyczne” warsztaty plastyczne dla dzieci pod kierunkiem Renaty Maier –Hoppe. Rzemyki, sznurek woskowany, różnokolorowe koraliki, guziki i do tego pomysł na własnoręcznie wykonaną biżuterię zapewnił ciekawy efekt końcowy. Uczestniczki zajęć bardzo starały się, aby bransoletki i korale były niepowtarzalne. Wykonały ciekawe komplety dla siebie i swoich najbliższych.

W ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom” bibliotekarki czytały dzieciom w Publicznym Przedszkolu Nr 1 w Łazach bajki i książki dla dzieci.

Odbywały się również zajęcia komputerowe pod hasłem „Klub Detektywów”, projekcje filmów i bajek. Uczestnicy zajęć korzystali również z bezpłatnych kursów komputerowych on line.

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są:
Skip to content