Akcja “Bezpieczny Internet w Bibliotece”

Jakimi zasadami należy kierować się w Internecie? Czy w świecie online obowiązują inne zasady niż w świecie realnym? Do czego prawo ma autor, twórca stron, a do czego zwykły użytkownik Internetu?

 

To pytania przewodnie tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI), którymi Fundacja Dzieci Niczyje oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa zwracają uwagę młodych internautów na prawa i obowiązki w sieci.

Ten temat wydaje się szczególnie ważny, zwłaszcza w obliczu zagrożeń, które widoczne są na portalach społecznościowych, stronach www oraz w grach internetowych. Mając na uwadze tegoroczną tematykę DBI Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach przez cały miesiąc luty prowadziła kampanię informacyjno-edukacyjną na rzecz bezpieczeństwa online.

Działania pod nazwą „Bezpieczny Internet w Bibliotece” były realizowane we wszystkich placówkach bibliotecznych: Czytelni Internetowej w Łazach, Oddziale dla Dzieci i Młodzieży w Łazach, Filii nr 1 w Niegowonicach, Filii nr 2 w Wysokiej, Filii nr 3 w Chruszczobrodzie, Filii nr 4 w Grabowej, Filii nr 5 w Rokitnie Szlacheckim i Filii nr 6 w Ciągowicach. Oferta edukacyjna łączyła nauczanie tradycyjne oparte na scenariuszu zajęć lekcyjnych z nauczaniem przez Internet tzw. kursy e-learning. Skorzystało z niej łącznie 241 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Gminy Łazy. W zajęciach z dziećmi wykorzystano materiały multimedialne dostępne w serwisach Sieciaki.pl oraz Dziecko w Sieci. Uczniowie uczestniczyli w kursach e-learning, konkursach plastycznych („EkoRobiNet”, „Bezpieczny Internet”), zabawach interaktywnych i dyskusjach o tym, jak bezpiecznie funkcjonować w sieci.

Podczas spotkań z najmłodszymi wyświetlano kreskówki „Sieciaki”, „Zuźka i Tunio poznają Internet”, „Owce w Sieci”. Bibliotekarze, w myśl hasła „Serfuję. Respektuję” zwracali uwagę młodego pokolenia na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać zasoby sieci do własnej edukacji, realizacji pasji, komunikacji i zabawy. Powinien jednak kierować się zasadami netykiety i szanować innych użytkowników tworzących wirtualną społeczność.

W rzeczywistości wielu z nas nie przestrzega zasad. Wykorzystując fakt anonimowości w sieci pozostawiamy komentarze nacechowane negatywnymi, często agresywnymi treściami. Dlatego tak istotna jest edukacja dzieci i młodzieży w kierunku ukształtowania odpowiedzialnych postaw, tak aby bezpiecznie poruszać się po wirtualnym świecie.

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są:
Skip to content