Kino w Bibliotece

kino_w_bibliotece_001

 

 

 

 

 

 

Projekt realizowany od marca 2013 r. i w jego ramach odbyły się już trzy projekcje filmów kina światowego.

W rozmowach  po projekcji inauguracyjnego filmu widzowie byli zgodni co do tego, że obejrzeli bardzo dobry i wzruszający film o kobiecie znanej wszystkim z serwisów informacyjnych. Jaka ona jest w życiu prywatnym zobaczyliśmy dzięki wybitnej kreacji amerykańskiej aktorki, która doskonale wcieliła się w postać kobiety, której pasją była polityka. Dodatkowym atutem filmu była ulubiona muzyka „żelaznej damy”.

Kolejny film to adaptacja bestsellerowej powieści Kathryn Stockett „Służące”; opowiada o przedziwnych czasach kiedy w Ameryce panowała segregacja rasowa. Paradoks sytuacji polegał na tym, że większość białych miała w swoich domach czarnoskórych służących. Zdarzało się, że wychowankowie „czarnych niań” nigdy nie wyrzekli się miłości do nich. Jedną z takich osób jest młoda kobieta z dziennikarskimi aspiracjami, która walczy o prawa kucharek, niań i sprzątaczek. Obejrzeliśmy wydarzenia straszne i wzruszające. Zachęcamy do lektury książki, która posłużyła za scenariusz do filmu.

Filmowe adaptacje lektur szkolnych pomagają przy ich opracowaniu. W seansie dla młodych widzów odbyła się projekcja adaptacji C.S.Lewisa z cyklu „Opowieści z Narnii”. Język filmu wzbogacony o muzykę i efekty specjalne jest doskonałym uzupełnieniem czytanej lektury. Adaptacje filmowe nie oznaczają zerwania kontaktu z książką, wprost przeciwnie. Każdy film rozwija związki z tradycją literacką i stanowi jej uzupełnienie.

Zapraszamy w pierwsze środy każdego miesiąca o godz. 15.00. Wstęp wolny!

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są:
Skip to content