Wakacje już za nami…

Wakacje 2013 minęły bezpowrotnie. Dzieci i młodzież miały okazję skorzystać z bogatej oferty spędzenia wolnego czasu, którą przygotowała Biblioteka w Łazach.

pierwsza_pomoc_001

Pierwszy dzień wakacji rozpoczęliśmy spotkaniem z ratownikiem medycznym panem Zbigniewem Fielkiem, który przeprowadził krótki kurs pod hasłem „ABC pierwszej pomocy”, miał on na celu przypomnienie i utrwalenie najważniejszych zasad udzielania pierwszej pomocy.

W dniach od 11 do 17 lipca br. realizowany był pierwszy z wakacyjnych projektów pod kierunkiem Anny Podlejskiej „Nie takie małe miasto”. Obejmował cykl zajęć fotograficzno-multimedialnych, podczas których uczestnicy byli dokumentalistami miasta i zmian, jakie w nim zachodzą. Swoje obserwacje i wrażenia utrwalili za pomocą aparatów cyfrowych i analogowych oraz kamery. Efektem końcowym był montaż krótkiego filmu.

Kolejny projekt pod hasłem „Jurajskie wakacje” miał bogatą ofertę imprez. Pierwszą z nich była wyprawa badawcza do kamieniołomu w Wysokiej z paleontologiem Rafałem Lachem pt. ”Jurajskie skamieniałości”. Następnie zainteresowani mogli obejrzeć prezentację multimedialną „Kraina zamków i skał” na temat Jury Krakowskao-Częstochowskiej. Wkrótce potem była wycieczka autokarowa do Ogrodzieńca, podczas której zwiedziliśmy zamek, Park Miniatur i Górę Birów.  Na pieszą wędrówkę „Śladem Michała Poleskiego” szliśmy do Rokitna Szlacheckiego. Droga z Łaz wiodła wśród łąk i pól do dawnych zabudowań rodziny Poleskich, ostatnich właścicieli Rokitna Szlacheckiego.

plener_z_maria_platek

Podczas pleneru malarskiego z Marią Płatek dzieci i młodzież utrwaliły techniką pasteli suchych malowniczo położone ostańce w Niegowonicach i roztaczające się z tego miejsca widoki. Natomiast harcerze z łazowskiej drużyny Amonit przygotowali atrakcyjne zadania dla uczestników wakacyjnej szkoły przetrwania pt. „W jurajskim lesie”.

gora_chelm

Podsumowaniem „Jurajskich wakacji” była autokarowa wycieczka do rozlewiska rzeki Centurii i jedynego na terenie Gminy Łazy – rezerwatu Góra Chełm. Nie bez przyczyny wybrane zostały te miejsca. Okazało się, że uczestnicy wycieczki byli tu po raz pierwszy.

warsztaty_krawieckie_001

Na zakończenie wycieczki wszyscy otrzymali „Przewodnik po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej”, który mamy nadzieję będzie miłym wspomnieniem z wakacji. W ostatnim tygodniu odbyły się warsztaty krawieckie, które prowadziły Paulina Mogiła studentka projektowania i Karolina Kozioł autorka bloga poświęconego szyciu. Uczestniczki warsztatów nie tylko projektowały, ale własnoręcznie wykonały bawełniane naszyjniki, zawieszki, broszki a także ozdabiały swoje t-shirty. Więcej informacji o ciekawych pomysłach na damskie ozdoby można poczytać na blogu: karolinakoziol.blogspot.com.

Dziękujemy wszystkim prowadzącym za dzielenie się pasją i umiejętnościami z uczestnikami warsztatów oraz poświęcony czas.

Skip to content