Nie daj się nudzie, czyli wakacje w bibliotece…

Wakacje już na półmetku, a Ty wciąż nie masz pomysłu na nudę? Nie poddawaj się – przygoda czeka tuż za rogiem. Dołącz do nas, bo my kulturalnie mówimy nudzie – NIE!

003DSC06582

Pierwszy tydzień sierpnia w bibliotece upłynął pod hasłem jurajskich warowni. Zainspirowani czytaniem legend, 7 sierpnia br. ruszyliśmy odkrywać uroki okolicznych zamków. W pierwszej kolejności zwiedziliśmy zamek w Będzinie i Pałac Mieroszewskich. W muzeum zamkowym dzieci obejrzały makietę zamku, przy której poznały historię będzińskiej fortyfikacji oraz bogatą kolekcję dawnej broni i uzbrojenia.

002DSC06565

W gablotach zaprezentowano ciekawe okazy broni białej, palnej i miotającej. Po wyjściu, wszystkim dopisywał humor, a niektórzy spragnieni i głodni posilili się w zamkowej karczmie pysznym żurkiem.

W Pałacu Mieroszewskich uczestnicy wycieczki zapoznali się z wnętrzem chaty chłopskiej, warsztatem szewskim i garbarskim oraz kuźnią. Dużo emocji wzbudził odtworzony w jednej z sal muzeum grób szkieletowy.

004

Na I piętrze budynku pałacowego obejrzeliśmy dawne umeblowanie salonów m.in. stylowe sekretery, komody i fotele, a także kominki, wyroby ze srebra i porcelany.

Drugą miejscowością na trasie historycznej wycieczki był Siewierz. Odrestaurowane ruiny zamku książęcego wzbudziły naszą ciekawość. Do wnętrza warowni dostaliśmy się przez drewniany most zwodzony.

005DSC06588DSC06591

Zwiedziliśmy podziemia, wysłuchaliśmy legendy o królu Kazimierzu Wielkim oraz weszliśmy na wieżę.

Tego dnia przekonaliśmy się, jak piękna jest nasza okolica i jak fantastyczną formą wypoczynku podczas wakacji jest turystyka.

POMYSŁY NA NUDĘ

 

Skip to content