“Kolorowy dom”

Kolorowy dom…

Pod takim hasłem odbyły się  14 sierpnia br. warsztaty wykonywania kwiatów z bibuły dla dzieci w Izbie Tradycji w Łazach, które prowadziły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Niegowonicach.

W nawiązaniu do tradycji i obecnej ekspozycji pt. „W domu i zagrodzie naszych przodków” panie opowiedziały  jak w przeszłości wyglądały dawne domy, w jaki sposób się je zdobiło i z jakich materiałów wykonywane były  te ozdoby. Opowiadały o kolorowych pająkach wykonywanych ze słomy i kolorowych kwiatów z bibuły, które zawieszone przy suficie były piękną ozdobą każdego domu.

kolorowy_dom_02.jpg

Uczestnicy warsztatów słuchali opowieści, a jednocześnie starali się wykonać kwiaty takie jak panie. W wazonach Izby Tradycji można zobaczyć róże, stokrotki, astry i inne kwiaty.

kolorowy_dom_03.jpg kolorowy_dom_04.jpg kolorowy_dom_05.jpg

Ponieważ warsztaty odbywały się w przeddzień Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, panie opowiedziały również o tradycji przygotowania tzw. ”ziela” ze zbóż, ziół i kwiatów oraz o ponad pięćdziesięcioletniej tradycji procesji w dniu 15 sierpnia w Niegowonicach. Dzieci wspólnie z paniami wykonały takie właśnie bukiety, w każdym z nich znalazły się kłosy pszenicy, żyta, owsa i jęczmienia, różnych ziół i kwiatów.

kolorowy_dom_06.jpg

Bardzo serdecznie dziękujemy paniom: Alicji Detko, Alfredzie Krzyścik Janinie Porc i Helenie Szkliniarz za prowadzenie warsztatów.

Skip to content