” Ze Sztygarką w tle”

Wakacje w bibliotece zakończyła niezwykle udana wycieczka do Muzeum Miejskiego z Kopalnią Ćwiczebną w Dąbrowie Górniczej.

_SAM3226 _SAM3299 _SAM3275

Uczestnicy zwiedzili Sztolnię wyposażoną w cały sprzęt do urabiania i transportu węgla. Zobaczyli „na żywo” kopalniane korytarze słuchając o technice wydobywania dawniej i współcześnie. Wyposażeni w górnicze kaski i latarki uczestnicy poczuli atmosferę tego miejsca i zgodnie przyznali, jak ciężka jest praca górnika.

_SAM3292 _SAM3317 _SAM3235

Drugim obiektem było Muzeum Miejskie, gdzie zgromadzono skarby przeszłości i współczesności regionu. Dla kontrastu urządzono ciekawe ekspozycje etnograficzne dotyczące życia i pracy ludności krajów egzotycznych: Indii, Nowej Gwinei, i in., gdzie można było podziwiać piękne stroje i przedmioty codziennego użytku.
Ekspozycja zawierająca przedmioty użytku domowego i rodzinny folklor rozbudzała nie mniejsze zainteresowanie.

_SAM3238 _SAM3249 _SAM3258

Oprowadzająca grupę zwróciła uwagę na przymiotnik określający nazwę miasta Dąbrowa Górnicza. Współcześnie używamy jej w tak naturalny sposób, że nie pamiętamy o górniczych tradycjach tego miasta.
Hasło: „Wakacje z tradycją w tle” w trakcie zwiedzania poszczególnych obiektów pokazuje jak przeszłość wpływa na teraźniejszość.

W drodze powrotnej na krótko zatrzymaliśmy się jeszcze w Ciągowicach, gdzie w pobliskim lesie znajduje się ( drzewo) jedyna na południu Polski barć. O tradycji bartnictwa opowiadał nam pszczelarz Michał Łada, inicjator założenia leśnej barci.

_SAM3332 _SAM3325 _SAM3340

Skip to content