“Podróże do wnętrza ziemi”

Dnia 13 października 2014 roku w ramach 13. edycji Festiwalu Nordalia w Bibliotece Publicznej w Łazach odbyły się warsztaty „Podróże do wnętrza ziemi – odkrywamy przyrodę Islandii i Wysp Owczych” poprowadzone przez Agnieszkę Kowalczyk, nauczycielkę biologii, ekologii i przyrody. Ogromną rolę w życiu Pani Agnieszki odgrywają podróże, turystyka górska i fotografia o tematyce kulturowej i przyrodniczej. Najchętniej odwiedza kraje skandynawskie.
nordalia_2014_001nordalia_2014_002

 

Uczniowie poznali przyrodę Islandii i Wysp Owczych, dowiedzieli się, co to jest gejzer, solfatara, fiord, zorza polarna, lodowiec, wodospad czy wulkan. Przyroda jest największym skarbem wyspy, a charakterystycznymi zwierzętami są islandzkie kuce, które uznawane są za protoplastów koni, na wyspę zostały przywiezione przez wikingów. Islandzkie pastwiska okupują niewielkie stada owiec, a we wrześniu można obejrzeć spęd tych zwierząt w doliny. W akcji uczestniczą nawet helikoptery. W dolinach, nad morzem, ale także wysoko w górach można spotkać lisy polarne zwane pieścami oraz renifery. Bogaty jest też świat ptaków, żyjących głównie na wybrzeżu. W przybrzeżnych wodach Islandii można spotkać 20 gatunków ssaków morskich: foki, morsy i walenie (delfiny, orki, wieloryby).

nordalia_2014_003nordalia_2014_004

 

W warsztatach uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Łazach. Uczestnicy warsztatów wykonali prace plastyczne dowolną techniką według upodobań i w efekcie powstały piękne ilustracje przedstawiające zjawiska przyrodnicze omawiane w czasie spotkania.

Skip to content