13. edycja Festiwalu Kultury Skandynawskiej

wojcik_001wojcik_002wojcik_003

 

 

 

 

 


Na program tej edycji złożyły się:

  • Wystawy popularyzujące wiedzę z dziedziny historii, kultury i walorów turystycznych: „Wikingowie – waleczni ludzie Północy”, „U wybrzeży Skandynawii”, „Kadry z kraju fiordów”
  • Warsztaty przyrodnicze „Podróże do wnętrza Ziemi – odkrywamy przyrodę Islandii i Wysp Owczych” prowadzone przez nauczycielkę biologii, ekologii i przyrody Agnieszkę Kowalczyk
  • Spotkanie autorskie z pasjonatem turystyki rowerowej Andrzejem Wójcikiem „Ukryte skarby wysp skandynawskich”.

Nordalia 2014 to już 13. edycja. Potrafi jednak zafascynować odbiorców bogactwem form i dziedzin kultury tych krajów. Program przygotowano z myślą o różnych kategoriach odbiorców: młodzieży szkolnej, miłośnikach i pasjonatach turystyki, czytelnikach szeroko rozumianej literatury: podróżniczej, historycznej, kulinarnej, na szwedzkich kryminałach kończąc, gdzie autorzy prowadzą czytelnika po ulicach miast i miasteczek jak przewodnik turystyczny.

Na początek trochę historii, a więc legendarni Wikingowie. Wystawa na temat ich życia, wierzeń, ubiorów i uzbrojenia oraz słynnych łodzi przygotowana w Oddziale dla dzieci i młodzieży.
„Podróże do wnętrza Ziemi…” potwierdziły dewizę mieszkańców wyspy o tym, że przyroda jest ich największym skarbem. Uczestnicy dowiedzieli się czym jest gejzer, fiord, zorza polarna, lodowiec, wodospad czy wulkan. Warsztaty zakończyły się wykonaniem rysunków wybranych zjawisk przyrodniczych.

Wędrówka wybrzeżami prowadzi przez malownicze krajobrazy z intensywną, barwną naturą i zachwyca amatorów fotografii bogactwem architektury i pomników przyrody. Efekt potęguje lustrzane odbicie w wodach otaczających wyspy.
Spotkanie z podróżnikiem, pasjonatem turystyki rowerowej „Ukryte skarby wysp skandynawskich” przebiegało pod hasłem mitów i legend wokół niektórych wysp, w szczególności Bornholmu, Olandii czy Gotlandii.
Bornholm słynie z niepowtarzalnych pejzaży, nazywany stąd „wyspą malarzy”. Ma ciepły, łagodny klimat, bujną roślinność i jak głosi legenda są tu ukryte skarby templariuszy.
Podobny klimat panuje na przybrzeżnej wyspie Morza Bałtyckiego Olandii. Posiada najstarsze i najcenniejsze kamienie runiczne i cmentarzyska oraz wiele wiatraków.
Gotlandia jak pozostałe wyspy jest przyjazna rowerzystom. Nazywana wyspą róż i orchidei. Czasy świetności miała w średniowieczu, dlatego największą liczbę zabytków architektury stanowią kościoły z bizantyjskimi malowidłami. Słynna z kamieni milowych.

Co łączy te wyspy? Z pewnością aura tajemniczej przeszłości i piękne widoki oraz szlaki przyjazne turystom. Są to wyspy piękne, bogate, niezwykłe, pełne niespodzianek, a ich mieszkańcy słyną z niezwykłej gościnności.
Mówiąc o skarbach tych wysp nie sposób pominąć miejscowych wędzonych śledzi, niepowtarzalnego produktu tych regionów, wiatru napędzającego liczne wiatraki, zabytkowych latarni morskich, unikatowego białego piasku używanego do klepsydr. Zainteresowanym polecamy lekturę książek z naszych zbiorów: Testament Baphometa lub Wyspa skarbu Templariuszy rekomendowane przez autora spotkania. Ostatnie słowa były skierowane do młodzieży zaproszonej na prezentację: „Nie sztuką jest marzyć. Sztuką jest realizować marzenia”.

Skip to content