Bibliotekarze polecają…

Oto zestaw książek, z którego każdy z was wybierze lekturę na Święta. Wybraliśmy pozycje książkowe dla miłośników podróży, fanów biografii i literatury historycznej, a także dla tych, którzy po prostu lubią dobrą książkę.

book_001

Ambitna proza polska i zagraniczna

“Wspomnienia w kolorze sepii” Anny J. Szepielak to opowieść o sile rodzinnych i przyjacielskich więzi oraz o ludzkich losach. W ostatnim czasie Joannie nie powodziło się najlepiej: choroba ojca, utrata pracy, rozstanie z narzeczonym i dziwne, regularnie powracające sny… Nowa pasja odrywa ją od codziennych problemów. Tworząc drzewo genealogiczne i przeglądając pamiątki rodzinne, trafia ona na starą fotografię babci urodzonej we Lwowie. To fascynujące odkrycie stanie się początkiem nostalgicznej podróży w rodzinną przeszłość.

„List” Richarda Paula Evansa to powieść o nieprzemijającej sile miłości, która wzruszy każdego czytelnika. MaryAnne i David to małżeństwo, które już niejedno przeszło. Jednak uczucie, które ich łączy jest szczere i trwałe. Mieszkają w urokliwej rezydencji, otoczonej gronem serdecznych przyjaciół. Wydawałoby się, że nie ma takiej sytuacji, z którą by sobie nie poradzili. Los wystawia ich jednak na wielką próbę – umiera ich trzyletnia córeczka….

Książka dla miłośników podróży

Czytając książkę Tadeusza Biedzkiego “Dziesięć bram świata” odbywamy podróż do miejsc, gdzie kończy się świat. Autor opisuje dziesięć niezwykłych przygód, które przeżył w dziesięciu różnych miejscach świata, tak egzotycznych i dalekich, jak Jawa, Boliwia, Mali, Etiopia, Syria czy Gruzja. Wszystkie te egzotyczne zakątki łączy jedno – Człowiek. Bo to on w tych historiach jest najważniejszy. Poznaje nas z cypryjskim Turkiem, który nienawidzi Greków i Kurdem, który nienawidzi Turków, z syryjskim terrorystą i jego córką, z indyjskimi żebrakami i „świętymi mężami”.

book_002

Książka dla fanów biografii

Sławomir Koper w swojej książce „Stracone pokolenie PRL” opowiada o niespełnionych nadziejach i ogromnych talentach, którym nigdy nie było dane się rozwinąć. W biografiach bohaterów tej książki można doszukać się wielu podobieństw. Praktycznie każdy rozpoczynał od wielkich sukcesów, by potem utracić niemal wszystko. Zbigniew Cybulski, Edward Stachura, Wiesław Dymny, Teresa Tuszyńska – ich świetnie zapowiadające się kariery zniszczyło burzliwe życie prywatne, alkohol i często tragiczna, przedwczesna śmierć.

book_003

Książka dla fanów literatury historycznej

Ceniony historyk i publicysta Piotr Szubarczyk w „Czerwonej apokalipsie” opisuje kulisy sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r. i jej dramatyczne konsekwencjach: aresztowania, zbrodnie wojenne, współprace hitlerowców i Sowietów przy eksterminacji Polaków, sowieckie zbrodnie więzienne i marsze śmierci, zagładę polskich oficerów w Katyniu, zbrodnicze deportacje oraz liczne prześladowania wymierzone w Kościół katolicki i polską inteligencję. Tę książkę czyta się jednym tchem!

Książka dla miłośników mocnych wrażeń

„Oficer i szpieg” Roberta Harris’a to trzymająca w napięciu do ostatniej chwili książka polityczno-szpiegowska i doskonała, uniwersalna powieść o wynaturzeniach władzy. Powieść osnuta wokół afery Dreyfusa, politycznego skandalu, który wstrząsnął Europą końca XIX wieku.

Skip to content