BAJECZNE FERIE

Posłuchajcie oto bajka…

Na skraju wielkiego lasu mieszkał ubogi drwal z żoną i dwojgiem dzieci. Chłopczyk nazywała się Jaś, a dziewczynka Małgosia.

Pierwsze zdania baśni autorstwa braci Grimm przeniosły czytelników Filii nr 6 w Ciągowicach do świata wyobraźni. Na czas ferii zimowych biblioteka zamieniła się w teatr, a klasyczny tekst o przygodach dwojga rodzeństwa stał się kanwą przedstawienia.

bibioteka ciagowice_kukiełki_zdjęcie_grupowe
Magiczną podróż do krainy czarów, bajkowych postaci i szczęśliwych happy end’ów rozpoczęła projekcja bajki. Odpowiednio przyciemniona sala, duży ekran i „niezbędnik kinomana”, czyli popcorn zapewniły kinową atmosferę. Słona przekąska serwowana była we własnoręcznie zrobionych przez dzieci rożkach.

Teatralne szaleństwo w bibliotece rozpoczęły warsztaty literacko-muzyczne. Przy dźwięku popularnych w latach 80. słuchowisk muzycznych wspólnie pracowaliśmy nad barwną dekoracją. Przy użyciu prostych materiałów plastycznych powstały dzieła, które posłużyły nam do dalszych twórczych działań. Największe emocje wzbudziła chata złej czarownicy oraz wszystkie papierowe elementy „słodkiej scenografii”.

W programie nie mogło zabraknąć projektowania i wykonywania kukiełek. Na drewnianych łyżkach formowaliśmy głównych bohaterów spektaklu. W ciągu kilku godzin z drewnianych, surowych łyżek wystylizowaliśmy rumiane buzie Jasia i Małgosi oraz fantazyjne i pełne humoru oblicze czarownicy. Z resztek włóczki zrobiliśmy włosy, a z kawałków kolorowych tkanin bajkowe ubranka.

Ostatni dzień ferii w bibliotece minął dzieciom na tworzeniu kącika teatralnego. Przepis na udane widowisko był prosty. Wystarczyło przynieść ze sobą odrobinę wyobraźni, szczyptę odwagi i moc energii. Zabawa w teatr rozpoczęła się na dobre. Aranżacja przestrzeni, podział ról, pierwsza próba i kurtyna poszła w górę! Z każdą próbą było coraz lepiej. Mali aktorzy za parawanem coraz swobodniej odgrywali swoje role interpretując tekst słowem oraz ruchem kukiełki.

Myślę, że zajęcia były dla dzieci przyjemnością, zabawą i ciekawym sposobem spędzania wolnego czasu. Serdecznie dziękuję dzieciom, rodzicom i wszystkim tym, którzy aktywnie zaangażowali się w ich realizację. Kolejne „Bajeczne Ferie” już za rok. Zapraszam!

Skip to content