FERIE Z POMYSŁEM

Tegoroczne ferie zimowe za nami, lecz warto przypomnieć co w bibliotece w Łazach podczas nich się działo…

ferie z pomyslem_001

W pierwszym dniu ferii zajęcia skupiły się wokół książki Aliny i Czesława Centkiewiczów pt. ”Zaczarowana zagroda”, którą głośno czytali uczestnicy. Następnie wyszukiwali w literaturze popularnonaukowej informacji o Antarktydzie i zwierzętach tam żyjących. Z ochotą projektowali strój pingwina oraz brali udział w zabawach takich jak archeolog szuka mumii, zabawa w kolory, czy balonowe wyścigi.

„Po nitce do kłębka” pod takim hasłem odbyły się dwudniowe warsztaty z panią Grażyną Tokarską, która jest autorką wielu obrazów wykonanych haftem krzyżykowym, ale również szydełkuje i robi na drutach. Na uczestników warsztatów czekały nawinięte małe kłębki wełny i druty, dla wszystkich było to zupełnie nowe doświadczenie. Początki były trudne, uczestnicy uczyli się nakładać oczka, a następnie je przerabiać. Kolejny dzień poświęcony był na doskonalenie techniki przerabiania oczek. Bardzo cieszy fakt, że uczestniczki postanowiły również w domu poświęcić trochę wolnego czasu i już w drugim dniu warsztatów mogliśmy zobaczyć pierwsze rzędy własnoręcznie wykonanych opasek i szalików. Mamy nadzieję, że praktyczne umiejętności nabyte podczas warsztatów będą zachętą do robienia na drutach pożytecznych dla siebie rzeczy.

Wiele dobrej zabawy czekało na uczestników podczas rozwiązywania krzyżówek i wykreślanek, odrobina rywalizacji sprawiła, że zajęcia były bardzo emocjonujące. 10 lutego włączyliśmy się w ogólnopolską akcję pod hasłem Dzień Bezpiecznego Internetu, w tym dniu dla uczestników została przygotowana prezentacja multimedialna oraz film pod tytułem „Gdzie jest Mimi” oparty na historii prawdziwej. Opowiadał o dziewczynie nękanej w sieci, czego następstwem była jej ucieczka z domu. Film był okazją do dyskusji i wypowiedzi w jaki sposób powinniśmy reagować kiedy jesteśmy świadkami cyberprzemocy.

Nie zabrakło oferty dla tych, którzy pragnęli rozwijać i doskonalić swoje umiejętności plastyczne. W dniu 11 lutego odbyły się zajęcia pod kierunkiem pani Marii Płatek pt. ”Pastelowe obrazy zimowe” naszej lokalnej malarki, poetki i pisarki. Kilka jej  obrazów wykonanych techniką pasteli suchych uczestnicy mogli obejrzeć  podczas zajęć oraz w małej galerii Biblioteki. Zajęcia rozpoczęły się krótkim omówieniem techniki malowania pastelami suchymi i tematu, którego motywem przewodnim była obecna pora roku – zima. Wkrótce powstały piękne zimowe krajobrazy z zaśnieżonymi domami i drzewami, na rysunkach pojawiły się też bałwanki i jeżdżące na łyżwach dzieci.

Wielu widzów zgromadziły seanse kinowe, miłośnicy dobrego filmu mogli obejrzeć ciekawe projekcje wyświetlane na dużym ekranie. Podczas ostatniego seansu spotkała ich miła niespodzianka, każdy z widzów otrzymał papierowy rożek z popcornem. Dziękujemy serdecznie pani Grażynie Tokarskiej i pani Marii Płatek za prowadzenie warsztatów i zajęć. Jednocześnie pragniemy zaprosić do obejrzenia efektów tej pracy, bowiem od marca będzie można oglądać w holu biblioteki prace plastyczne powstałe podczas zajęć.

Dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łazach za przekazane środki finansowe, które mogliśmy wykorzystać na organizację zajęć.

FERIE W FILIACH BIBLIOTECZNYCH:
Filia nr 1 w Niegowonicach
Filia nr 2 w WysokiejFilia nr 3 w Chruszczobrodzie
Filia nr 6 w Ciągowicach

Skip to content