Kolorowe palmy i pisanki

Atmosfera zbliżających się świąt Wielkiej Nocy na dobre zagościła w placówkach bibliotecznych Gminy Łazy. Tym razem motywem przewodnim warsztatów rękodzielniczych była wielkanocna palma i pisanka.

Oddział dla dzieci i młodzieży zaprosił swoich czytelników do wspólnego wyplatania palm wielkanocnych 18 marca br. Dzieci wspólnie z paniami z KGW w Niegowonicach: Krystyną Cieślik, Teresą Leks i Janiną Porc uczyły się samodzielnego tworzenia palm wielkanocnych. Podczas warsztatów powstały przepiękne kolorowe kwiaty z krepiny i bibuły, które zostały wplecione razem z gałązkami bukszpanu, bazi, kolorowych trawek i wstążeczek do palm.  Efekty kilkugodzinnych zajęć widać na zdjęciach.

Filia nr 1 w Niegowonicach wraz z Biblioteką Szkolną gościła Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Niegowonicach. Uzdolnione Panie w składzie: Janina Porc, Helena Szkliniarz, Stefania Łaciak oraz Bożena Gdula uczyły techniki wykonywania palmy wielkanocnej. Pod czujnym okiem instruktorek najpierw powstawały kolorowe kwiaty z bibuły i krepiny, które następnie zostały artystycznie wplecione w gałązki wierzby, bukszpanu, trzciny i tui. Wykonanie palmy wielkanocnej wymaga dużo czasu, kunsztu a przede wszystkim cierpliwości i zaangażowania prowadzących oraz uczestników. Warsztaty upłynęły w miłej i serdecznej przedświątecznej atmosferze, zaowocowały barwnymi i różnorodnymi palmami, które zostaną poświęcone w Niedzielę Palmową.

Dziękuję Paniom i uczestnikom za udział w spotkaniu, poświęcony czas oraz kultywowanie dobrych tradycji i zwyczajów.

Uczestnikami warsztatów w Filii nr 2 w Wysokiej byli uczniowie klas II-V Szkoły Podstawowej w Wysokiej. Warsztaty poprowadziła czytelniczka biblioteki Pani Monika Kunikowska, która własnoręcznie przygotowała ozdoby świąteczne takie jak: jajka, kurczaczki oraz zajączki, które następnie wspólnie przyozdobiła z dziećmi przy pomocy wełny, cekinów, koralików, kordonek, bibuły oraz kawałków materiałów. Podczas zajęć kształtowano pozytywny stosunek do wytworów sztuki, kształcono wyobraźnię oraz ciekawość poszukiwawczą nowych rozwiązań i form.
Na zakończenie warsztatów uczniowie mogli zabrać do domu własnoręcznie przyozdobione świąteczne ozdoby, natomiast Kierownik Filii w Wysokiej otrzymała w prezencie od prowadzącej warsztaty dwa zajączki oraz świąteczną zawieszkę do okna. Dzięki przeprowadzonym warsztatom uczniowie poznali różne techniki zdobienia wielkanocnych ozdób, czerpiąc z tego radość i satysfakcję.

Swoją aktywność twórczą można było sprawdzić podczas realizowanych przez Filię nr 3 w Chruszczobrodzie warsztatów zdobienia pisanek z Jackiem Nigotem. 24 marca br. lokal Filii Bibliotecznej nr 3 zamienił się w prawdziwą artystyczną fabrykę, której gośćmi byli uczniowie III klasy miejscowej Szkoły Podstawowej. Pod czujnym okiem Pana Jacka dzieci tworzyły oryginalne kraszanki, zdobiąc ufarbowane w cebuli jajka metodą wyskrobywania wzorów specjalnymi nożykami. Każde jajko otrzymywało w ten sposób swój niepowtarzalny wzór, odróżniający je od pozostałych „małych arcydzieł”.

Filia nr 4 w Grabowej przeprowadziła przedświąteczne warsztaty 18 marca br. Zajęcia przeprowadziły panie z KGW w Grabowej: Krystyna Porc, Wiesława Szar, Zenona Czyż, Halina Wójcik i Zenona Klećko. Podczas spotkania  uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej wraz z wychowawczynią Aleksandrą Kępa pod czujnym okiem Pań przyozdabiały styropianowe jajka różnobarwnymi cekinami oraz wstążkami. Wykonanie takich pisanek okazało się pracochłonne ale efekt końcowy był niepowtarzalny.

17 marca br. w Filii nr 5 w Rokitnie Szlacheckim zagościła przedświąteczna atmosfera. Sprawiły to warsztaty zdobienia jajek. Dzieci na styropianowych jajkach za pomocą różnokolorowych cekinów i wstążek tworzyły swoje małe dzieła sztuki.  Powstały kurczaczki, króliczki a także tradycyjne pisanki.

Filia nr 6 w Ciągowicach wspólnie z Przedszkolem w Ciągowicach przeprowadziła warsztaty tuż przed Niedzielą Palmową tj. 27 marca br. Warsztaty poprowadziły panie z KGW w Ciągowicach: Janina Kozera, Longina Janus i Zofia Janus. Podczas kilkugodzinnego spotkania, najmłodsi pod okiem instruktorek uczyli się sztuki przyozdabiania palm wielkanocnych.
W radosnej, międzypokoleniowej atmosferze powstały kolorowe „cudeńka”. Zgodnie z tradycją, każda palma wykonana została ze świeżych gałązek bukszpanu, wierzbiny usianej „kotkami”, tui, borówki leśnej oraz przyozdobiona bibułkowymi kwiatami i wstążkami. Aby tradycji stało się zadość każda uwita palemka na pewno zostanie poświęcona podczas Niedzieli Palmowej.

Dziękuję dzieciom i ich rodzicom oraz wychowawcom, a także paniom z KGW w Ciągowicach za współpracę i życzę wszystkim moim czytelnikom Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Zasadniczą ideą warsztatów jest tworzenie sprzyjających warunków do integracji międzypokoleniowej i rozwoju kultury ludowej. Tylko dzięki wspólnej, twórczej aktywności młodego pokolenia oraz osób i instytucji związanych z folklorem, bogata tradycja i kultura będzie ciągle żywa i zachwycała kolejne pokolenia.

Skip to content