Wystawa edukacyjna „Muzeum na kółkach” w Łazach

muzeum

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Łazach  zaprasza do obejrzenia projektu „Muzeum na kółkach”. Nowoczesna ekspozycja połączona z bogatym programem edukacyjnym w telegraficznym skrócie przybliży historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. Projekt do 2016 roku odwiedzi 47 miejscowości. W dniach 25-27 czerwca Muzeum będzie gościć w Łazach.

Projekt ma na celu przypomnieć o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili 10 procent ludności Polski.

Łazy to ważny punkt na mapie polsko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego. Pierwsza wzmianka o Łazach pochodzi z 1790 roku, wkrótce potem zaczęła  osiedlać się tutaj  ludność żydowska. Żydzi mieszkali w centralnej części Łaz gdzie prowadzili działalność usługową i sklepy. Był tutaj dom modlitwy i łaźnia żydowska. W okresie międzywojennym, w 1921 r. w Łazach żyło 234 Żydów. W 1941 r. przy parowozowni w Łazach Niemcy założyli obóz pracy przymusowej dla Żydów. Więźniowie tego obozu pracowali przy budowie obiektów kolejowych i torów. Obóz ten ostatecznie został zlikwidowany w 1944 roku. Wszyscy więźniowie z obozu trafili w „transporcie śmierci” do obozu Auschwitz-Birkenau. W maju 1942 r. Niemcy przeprowadzili wielką akcję wywózki  Żydów do niemieckiego nazistowskiego obozu KL Auschwitz-Birkenau. W ramach tej akcji, w dniu 16.06.1942 r. wszyscy Żydzi z Łaz zostali deportowani do getta w Zawierciu,  a następnie wywiezieni do Auschwitz-Birkenau.

Więcej o historii żydowskiej Łaz: http://www.sztetl.org.pl/pl/city/lazy/

W Łazach będzie można zobaczyć „Muzeum na kółkach” przy ul. Kościuszki. Podczas naszej wizyty koordynatorzy lokalni przygotowali specjalny program wydarzeń towarzyszących naszej wizycie:

– Koncert muzyki żydowskiej

– Grę miejską

– Wykłady „Z kart historii…żyli obok nas”

Wizyta „Muzeum na kółkach” będzie nie tylko ciekawą ofertą historyczną ale i edukacyjną. Wśród starszego pokolenia przywoła zapewne wspomnienia, młodym odbiorcom przybliży wielowiekowe wspólne życie społeczności polskiej i żydowskiej. Projekt pozwoli poznać tradycję i kulturę żydowską a przy tym uwrażliwi młode pokolenie na los drugiego człowieka – mówi Beata Kuc, koordynatorka lokalna „Muzeum na kółkach” w Łazach.

Centralnym punktem wystawy jest interaktywna mapa każdego miasta, które odwiedza „Muzeum na kółkach”, na której zostały opisane ważne miejsca związane z lokalną historią żydowską. Poprzez trójwymiarową makietę sztetla przybliżamy najważniejsze miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka. Opowiadamy również o jidysz, hebrajskim i polskim – trzech współistniejących i przenikających się językach, którymi posługiwali się polscy Żydzi.

Projekt jest podziękowaniem dla lokalnych liderów i aktywistów, którzy poświęcają swój czas i środki na dbanie o pamięć o polskich Żydach. „Muzeum na kółkach” zaprasza widzów do interakcji, dzielenia się własnymi wspomnieniami oraz odkrywania zapomnianego dziedzictwa. Ekspozycji towarzyszyć będzie szereg działań edukacyjnych i kulturalnych. Zwiedzanie wystawy i udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów są bezpłatne.

Od maja do sierpnia 2015 roku „Muzeum na kółkach” będzie łącznie w 22 miejscowościach w województwie pomorskim, zachodniopomorskim, lubelskim, dolnośląskim, śląskim, opolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.

Inauguracja projektu odbyła się 26 czerwca 2014 roku w Warszawie. Do kwietnia 2016 roku „Muzeum na kółkach” odwiedzi 47 miejscowości

Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie:

http://www.polin.pl/pl/muzeumnakolkach

oraz na Facebooku „Muzeum na kółkach”:

https://www.facebook.com/muzeumnakolkach

Zapraszamy

Projekt  Muzeum na kółkach realizowany jest w ramach programu Żydowskie dziedzictwo kulturowe, dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

Logotyp

Koordynator :
Beata Kuc
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach
biblioteka@lazy.pl
tel. 32 6729446

 

Skip to content