Kamienne tajemnice Szwecji i Danii…

W ramach 14. Festiwalu Nordalia 22 października br. w Bibliotece odbyło się spotkanie uczniów III klasy gimnazjum z Zespołu Szkół nr 1 w Łazach z Andrzejem Wójcikiem – podróżnikiem i pasjonatem turystyki rowerowej.

Podczas spotkania pan Andrzej przybliżył młodzieży kamienny, wietrzny krajobraz Skandynawii – raju dla wędkarzy, żeglarzy, miłośników turystyki rowerowej i paralotniarstwa, a także osób lubiących miejsca owiane aurą tajemniczości – dociekliwych odkrywców. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali opowieści o osobliwych miejscach i budowlach Szwecji i Danii, a wśród nich historii o:
– bornholmskich rotundach – miejscach, z którymi nieodłącznie wiążą się legendy o Templariuszach i ukrywanych przez nich skarbach;
– głazach w Ystad ułożonych w charakterystyczne kształty, uważanych za energetyczne miejsca mocy;
– szwedzkich budowlach obronnych (strażnicach wojennych, bunkrach i fortyfikacjach);
– naturalnych kamieniach, na których miejscowi artyści malują postacie związane z kulturą i obyczajowością krajów Skandynawii: duchy, elfy, trolle, demony oraz Wikingów.

Na koniec spotkania pan Andrzej Wójcik zachęcił zgromadzoną młodzież do marzenia i urzeczywistniania marzeń i poprosił, aby zawsze pamiętać, iż przyroda jest prawdziwym skarbem narodowym i należy o nią szczególnie dbać.

Słowom podróżnika towarzyszyła prezentacja fotograficzna, a zdjęcia, które się na nią składały niejednokrotnie wywoływały falę westchnień uczestników spotkania, żywo reagujących na piękno skandynawskich krajobrazów.

Skip to content