Podziemna podróż z Wojciechem Kuczokiem

26 listopada 2015 r. w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się spotkanie autorskie z Wojciechem Kuczokiem – prozaikiem, krytykiem filmowym, scenarzystą i speleologiem.
Pisarz jest autorem kilkunastu książek, m.in.: „Opowieści samowitych”, „Szkieleciarek”, „Widmokręgu”, „Opowieści przebranych”, „Spisków” oraz powieści „Gnój”, za którą otrzymał Paszport Polityki (2003) oraz Nagrodę Nike (2004). Jest również scenarzystą  nagrodzonych Złotymi Lwami  „Pręg” Magdaleny Piekorz (2004), filmu  fabularnego „Senność” oraz współscenarzystą filmu „Zbliżenia”.
W trakcie spotkania Wojciech Kuczok opowiadał o swojej twórczości oraz odczytał fragment nowej książki, czym rozbawił zgromadzoną na sali publiczność, jednak największą jego część poświęcił życiowej pasji – speleologii. Opowieści autora i wyświetlany w tle pokaz slajdów z wypraw górskich i podziemnych oraz z odkrytych przez niego jaskiń, ułatwiły Łazowianom przeniesienie się w inną rzeczywistość – rzeczywistość podziemnego mroku, fascynacji odkrywanym światem i emocji towarzyszących człowiekowi w ekstremalnych sytuacjach.
Autor w trakcie spotkania stwierdził, iż w ostatnim czasie jest bardziej grotołazem niż pisarzem i podkreślił wartość odsłaniania przyrody, zwracając uwagę ,że tego typu odkrycia są trwalsze niż ulotne teksty.
Wojciech Kuczok jako speleolog spenetrował ponad 800 obiektów jaskiniowych. Dokonał także znaczących odkryć, m.in.: Jaskini Dującej, Jaskini Twardej, Jaskini Hardej oraz Jaskini Niedźwiedziej Górnej. Za odkrycia jaskiniowe w 2013 roku wraz z Rafałem Klimarą, Markiem Pawełczykiem i Jarosławem Surmaczem otrzymał wyróżnienie „Kolos”.

Skip to content