ZABAWA I EDUKACJA CZYLI FERIE W BIBLIOTECE

Zabawa, edukacja, pomysłowość, tradycja… te słowa mogłyby z powodzeniem opisać tegoroczne Ferie w Bibliotece.
Zimową biblioteczną przygodę dzieci i młodzież rozpoczęły w Czytelni warsztatami „Tańcowała igła z nitką”, które odbyły się 15 i 16 lutego. Podczas dwóch spotkań pani Grażyna Tokarska pokazała gotowym do mozolnej pracy uczestnikom warsztatów tajniki mistrzów igły i nitki – podstawowe ściegi szycia ręcznego: fastrygę, łańcuszek, ścieg za igłą i stębnowy. Dzięki zajęciom na chwilę przenieśliśmy się w czasy, w których „malowanie” tkaniny przy pomocy igły i nici było sztuką – główną formą zdobienia materiału. Dzieci i młodzież wyszywały własne wzory: domki i jabłka. Jak się okazało, warsztaty były tylko zaczątkiem, gdyż ich uczestnicy jeszcze kilkakrotnie gościli w Bibliotece, aby ćwiczyć nabyte podczas zajęć umiejętności.

W ramach „Wirtualnych ferii” najmłodsi goście Biblioteki grali w edukacyjne gry komputerowe, stosując wcześniej omówione zasady bezpieczeństwa w Internecie.
Do łask powróciły także nieco zapomniane puzzle, gry planszowe i edukacyjne. Uczestnicy zimowych bibliotecznych zajęć ćwiczyli pamięć podczas gry w „Memory”, starali się wygrać „Bitwę powietrzną”, poszukiwali „Zwierząt świata” oraz ćwiczyli strategiczne myślenie podczas gry w „Domino”.
22 lutego odbył się seans „Kina w Bibliotece”, na którym w samo południe zgromadziło się liczne grono młodych kinomaniaków, lubiących spędzać popołudnia przed dużym ekranem.

W ostatnim dniu ferii odbyły się również warsztaty „Obrazki nitką i bibułą malowane”, które poprowadziła pani Maria Płatek. Podczas zajęć dzieci i młodzież miały za zadanie rozwinąć swoją wyobraźnię. Używając różnej grubości nici i włóczek oraz temper, każdy uczestnik warsztatów wykonał oryginalną pracę. Spory entuzjazm wywoływało zarówno samo dobieranie kolorów farb do utworzenia własnych wzorów obrazków, jak i późniejsze odczytywanie prac – odpowiadanie na pytanie: „Co przedstawia Twoja praca?”.

Dziękujemy Świetlicy Środowiskowej „Stokrotka” i wszystkim uczestnikom zimowych bibliotecznych zajęć za wspólnie spędzony kreatywny czas oraz prowadzącym  warsztaty za dzielenie się pasją, czasem i umiejętnościami.

Dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łazach za wsparcie finansowe Ferii w Bibliotece.

Ferie w filiach bibliotecznych

Skip to content