Kopenhaga – najlepsze rowerowe miasto

_sam2272

W ramach 15. edycji Festiwalu Nordalia – święta kultury nordyckiej, w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach dnia 20 października br. odbyło się spotkanie z pasjonatem turystyki rowerowej Andrzejem Wójcikiem. Podczas prezentacji  „Kopenhaga – najlepsze rowerowe miasto” miłośnik Skandynawii zachęcał młodzież do odwiedzenia stolicy Danii.

Andrzej Wójcik zaprezentował Kopenhagę z perspektywy dwóch kółek. Wrześniowy wypad do stolicy Danii zaowocował kilkunastoma zdjęciami przedstawiającymi wszystko „co rowerowe”. Książkową wiedzę o tym mieście skonfrontował z rzeczywistością. To co zaskoczyło – nas widzów – to z pewnością ilość zaparkowanych rowerów pod domami, sklepami, restauracjami, instytucjami…

Według Andrzeja Wójcika Kopenhaga to idealne miasto do poruszania się na dwóch kółkach. Najłatwiej zwiedzić ją jeżdżąc właśnie na rowerze. Gęsta sieć ścieżek rowerowych, liczne wypożyczalnie jednośladów, bezpieczeństwo i bezproblemowe funkcjonowanie infrastruktury rowerowej – to wszystko sprawia, że stolica Danii zasługuje na miano rowerowej stolicy Europy. Dla Skandynawów „rower jest nie tylko narzędziem rekreacji, ale również narzędziem pracy” – podkreślał gość. Większość mieszkańców Kopenhagi jeździ do pracy, szkoły, czy na zakupy rowerem.

Swoje wystąpienie Andrzej Wójcik zakończył przesłaniem do młodzieży „Realizujcie swoje marzenia!”. Słuchaczami spotkania byli uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Łazach – klasa II a z wychowawczynią Joanną Błoch. Kulminacją spotkania był panel dyskusyjny, w ramach którego młodzież mogła zadawać pytania. Na zakończenie Organizatorzy zachęcili uczestników spotkania do zdobycia odznaki “Miłośnik Gminy Łazy”.

 

Skip to content