Nudzie mówimy: NIE!

16 stycznia w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach wystartowała akcja „Ferie w Bibliotece”. Pierwszym spotkaniem z młodymi czytelnikami, którzy postanowili nie leniuchować w swoim czasie wolnym, były zajęcia kreatywne „Literackie urodziny miasta” poprowadzone przez Beatę Kuc. W związku z 50-leciem nadania praw miejskich Łazom, podczas kilku godzin intensywnej pracy powstał m.in. urodzinowy tort oraz herby miasta. Najważniejsze było jednak opowiadanie o powstaniu miejscowości, które po zapoznaniu z faktyczną historią Łaz wymyślili uczestnicy zajęć.
Jak wiemy kreatywność młodych umysłów nie ma granic, dlatego już początek historii zapowiadał się zaskakująco: „Na terenie Łaz rosły wysokie trawy, drzewa i płynęła rzeka Mitręga. Pewnego dnia pojawił się człowiek, który postanowił wybudować dom i zaczął szukać żony w…”. Budowa dróg i drogerii, pojawienie się Jasia i Małgosi, lokomotywy i nowoczesnego basenu były tylko niektórymi elementami literackiej układanki, powstałej w Bibliotece.

Była ona zaczątkiem do spotkania „Miejskie opowieści”, które odbyło się 17 stycznia. Tego dnia dzieci i młodzież czekało kolejne wyzwanie – tym razem plastyczne. Tworzyły one na papierze poszczególne sceny zawarte w spisanej opowieści o powstaniu Łaz. Powstałe obrazki posłużyły w teatrzyku obrazkowym, przedstawiającym nieznaną do tej pory historię naszej miejscowości.

20 stycznia Biblioteka w Łazach zamieniła się w studio animacji. Na kilka godzin 9-osobowa grupa dzieci wcieliła się w rolę reżyserów, scenografów, fotografów, animatorów, a nawet lektorów. Najmłodsza uczestniczka warsztatów miała niewiele, bo zaledwie 5 lat.
Dzieci, w pierwszej kolejności wspólnie przygotowały materiał na krótki film animowany, inspirowany wierszem Juliana Tuwima „Abecadło”. Każdy uczestnik pod kierunkiem opiekuna opracował projekt plastyczny wyciętej z papieru litery, zaplanował jej ruch, a następnie wykonał iPadem serię zdjęć, które posłużyły do zmontowania filmu. Współpraca w grupie zaowocowała barwną animacją, w której zastosowano technikę animacji wycinankowej.
23 stycznia odbył się zimowy seans „Kina w Bibliotece”, na którym zgromadzili się fani dużego ekranu.

24 styczeń upłynął pod znakiem prac technicznych, które przyniosły ze sobą nowe umiejętności i wyciszenie. Dzieci i młodzież zgromadzone w Bibliotece uczestniczyły w warsztatach poprowadzonych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Niegowonic. Panie Janina Porc, Wiesława Kaczmarzyk i Teresa Leks wprowadziły uczestników w świat pracy z szydełkiem. Pokazały jak wykonać łańcuszek, półsłupek i słupek, a później wspierały dzieci i młodzież w tworzeniu ptaszków, kurczaków, zająców i… bransoletek. Z końcem zajęć obdarowały uczestników ręcznie robionymi upominkami.
W tym dniu odbyło się również czytanie w Publicznym Przedszkolu nr 1 w Łazach. Przedszkolaki wsłuchiwały się w zimowe opowieści odczytywane przez gimnazjalistów Martynę i Karola, którzy pod opieką bibliotekarza wyruszyli do najmłodszych z bajkami.
W ciągu całych dwóch tygodni dzieci i młodzież odwiedzające Bibliotekę mogły korzystać z Internetu i gier planszowych, wypełniając czas wolny od nauki dobrą zabawą w towarzystwie kolegów i koleżanek.

Dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za wsparcie finansowe projektu  „Ferii w Bibliotece” oraz wszystkim, którzy brali udział w zajęciach proponowanych przez Bibliotekę za wspólnie spędzony kreatywny czas.

FERIE 2017 W FILIACH BIBLIOTECZNYCH:

Nuda, bezczynność, zły nastrój? To słowa które omijano z daleka podczas zajęć w ramach akcji „Ferie w Bibliotece” odbywających się w filiach bibliotecznych.
Dzieci i młodzież, które odwiedzały w trakcie ferii Filię nr 1 w Niegowonicach, z każdym kolejnym dniem sprawdzały się w innych zajęciach. Zaczęły od przygotowania laurek dla Babć i Dziadków. Grały w gry planszowe i komputerowe, brały udział w projekcjach oraz czytaniach bajek. Najaktywniejsi wyruszyli także w teren, aby uskutecznić przysłowie „W zdrowym ciele zdrowy duch”. W zjazdach na sankach pod czujnym okiem bibliotekarza wziął udział nawet sam… Mikołaj. Szczególnymi zajęciami były warsztaty plastyczne „Tworzymy piękne rzeczy z kolorowej bibuły” współorganizowane ze Stowarzyszeniem Wsi Niegowonice i Niegowoniczki, poprowadzone przez panią Reginę Baradziej.

W Filii nr 2 w Wysokiej młodzi czytelnicy brali udział w zajęciach plastycznych, uczestniczyli w mini-turnieju szachowym i kalamburach oraz korzystali z komputerów dostępnych w Bibliotece. Wykonywali także laurki z okazji Dnia Babci i Dziadka, wykorzystując papier, klej, kredki, nożyczki i szczyptę kreatywności, aby wyczarować wyjątkowe prace. Podczas zajęć plastycznych ich uczestnicy tworzyli również piękne karnawałowe maski. Mroźna aura zachęciła gości Biblioteki do wspólnych zimowych zabaw na śniegu.

Na dzieci i młodzież, które w trakcie ferii odwiedziły Filię nr 3 w Chruszczobrodzie czekało wiele rozmaitych wyzwań. Lepiły one śniegowe bałwany i tworzyły skarpetkowe bałwanki-gałganki. Podczas warsztatów technicznych przygotowały złote ramki dla Babć i Dziadków, używając do tego produktów obecnych w każdej kuchni. Okazało się wtedy, że rama to nie tylko drewno bądź metal – mogą to być ryż, makaron czy kasza wykorzystane w odpowiedni sposób. Młodzi czytelnicy ułożyli także własną bajkę i nagrali ją, wykorzystując iPady, wzięli udział w zajęciach plastycznych „Zima mąką malowana” i „Karnawał w Wenecji” oraz ćwiczyli pamięć grając w „Memory”. Słowem – nudzie mówili stanowcze nie.

Najmłodsi czytelnicy, którzy podczas czasu wolnego od nauki odwiedzili Filię nr 4 w Grabowej, przygotowywali upominki dla Babć i Dziadków. Wycinane z kolorowego papieru serduszka mocowali do patyczków, tworząc w ten sposób swego rodzaju magiczne różdżki. Uczestniczyli również w spotkaniu „Zima, książka i ja”, podczas którego bibliotekarz odczytywał zimowe bajki i opowieści. Brali też udział w zajęciach komputerowych, grach i zabawach edukacyjnych.

Zajęcia w Filii nr 5 w Rokitnie Szlacheckim skupiły się wokół najmłodszych – przedszkolaków. Brali oni udział w „Zimowych podróżach po literaturze” – głośnym czytaniu oraz w zajęciach plastycznych. W ich trakcie dzieci w pocie czoła przygotowywały szczególne prezenty – śmiejąc się i dobrze bawiąc utworzyły kolorowe kartki dla Babci i Dziadka.

W Filii nr 6 w Ciągowicach uczestnicy „Ferii w Bibliotece” sprawdzili się w wielu twórczych zajęciach, wśród których znalazły się m.in. tworzenie upominków dla kochanych seniorów – Babć i Dziadków oraz zimowe malowanki i rysowanki. Czas mijał także pod znakiem zimowych popołudni z bajką oraz mroźnych opowieści – głośnych czytań dzieciom.

Skip to content