Japońskie lato w bibliotece

Japonia to fascynujący, a zarazem tajemniczy dla przeciętnego Europejczyka kraj. W Polsce powszechnie nazywana jest “Krajem Kwitnącej Wiśni”, “Krajem Wschodzącego Słońca” oraz kojarzona ze światem gejsz i samurajów.

To właśnie Japonia stała się motywem przewodnim zajęć organizowanych podczas wakacji w Filii nr 6 w Ciągowicach. Egzotyczną kulturę “Kraju Kwitnącej Wiśni” – tak odmienną od naszej – poznawaliśmy przez pryzmat japońskich symboli.

IMG_20170816_065204

Zajęcia rozpoczęło interaktywne spotkanie pod hasłem “O bezpieczeństwie na wesoło i poważnie”. Dzieci rysowały kredą “zebrę”, uczyły się jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę, łączyły numery alarmowe z odpowiednimi pojazdami i kosztowały słodkie sygnalizatory świetlne. Japoński motyw pojawił się podczas wspólnego układania domina, które łączyło znaki drogowe ze znakami japońskimi.

Prawdziwą furorę wśród najmłodszych zrobiły tradycyjne japońskie latawce koi-nobori – karpie, które w Japonii są symbolem siły i zdolności pokonywania przeszkód. Słoneczna pogoda sprawiła, że dzieci postanowiły wypróbować zrobione przez siebie latawce na szkolnym boisku. Wszyscy przyznali, że była to fantastyczna zabawa.

Podczas kolejnych dni uczestnicy warsztatów rozwiązywali obrazkowe sudoku, barwili bibułą papier i tworzyli wachlarze. Te ostatnie okazały się świetnym patentem na upalne dni. Dzieci dowiedziały się również, że stolicą Japonii jest Tokio, narodowym sportem – sumo, a origami – tradycyjną sztuką składania papieru. Z kwadratowej kartki papieru złożyły żurawia, wieloryba, myszkę i zająca. Warsztaty origami były dla dzieci nie tylko świetną zabawą, ale przede wszystkim próbą cierpliwości oraz nauką koncentracji i dokładności.

Główną  atrakcją “Japońskiego lata w bibliotece” był papierowy teatr Kamishibai. Tym razem z japońską sztuką opowiadania historii za pomocą obrazków zapoznali się najmłodsi czytelnicy – przedszkolaki. Dzieci zrobiły papierowe teatrzyki Kamishibai i z pomocą kostek Story Cubes wymyśliły i namalowały własne historie. Swoją opowieść Kamishibai zatytułowaną “Magiczne drzewo” stworzyły również starsze czytelniczki.

Masa radości, doskonały trening pomysłowości i wyobraźni, tak w skrócie można podsumować tegoroczne “Japońskie lato w bibliotece”. Dziękuję wszystkim dzieciom za udział w zajęciach, a rodzicom za współpracę.

 

Skip to content