Turlane opowieści

Wesoły gwar między regałami, a wokół stołu grupka dzieci w oczekiwaniu na coś ważnego. Nagle zapada cisza. Słychać tylko szmer turlających się kostek. Wszyscy wstrzymują oddech i wyczekują na ten jeden moment. Myśli krążą wokół jednego „co wypadnie?” W jednej chwili krzyki zachwytu: „wilk”, „różdżka”, „czarownica”…

Niemożliwe? A jednak! W bibliotece podczas letnich warsztatów z Kamishibai wszystko jest możliwe. Wystarczy dać się ponieść wyobraźni.

???????????

W okresie wakacji biblioteczną przestrzeń wypełnił dźwięk magicznych słów „Sezamie, otwórz się!”. Drewniana skrzynka zwana butai otworzyła się na młodego widza, a wraz z nią obrazkowa historia. W ciągu jednej chwili słuchacze przenieśli się do świata fantazji. Dzieci poznały historię wesołych groszków, rozpieszczonej domowej kotki i przyjaciół Walentynki. Każda z czytanych historii dla bibliotekarza stanowiła doskonałą podstawę do dalszych form aktywności i zabawy z dziećmi. Turlające się kostki Story Cubes budziły wyobraźnię, dzięki czemu powstały trzy wakacyjne historie: „O rycerzu zaklętym w żabę”, „Galaktyczna kaczka” i „Magiczne drzewo”.

Warsztaty Kamishibai po raz kolejny utwierdziły nas w przekonaniu, że teatr obrazkowy to świetny sposób na twórcze spędzanie wolnego czasu, zwłaszcza podczas wakacji. Ta forma aktywności z powodzeniem spełnia funkcję pomocy dydaktycznej w pracy bibliotecznej z najmłodszym czytelnikiem. Sprawdza się jako doskonałe narzędzie w nauce opowiadania historii, czytania na głos, rysowania i pisania opowiadań przez dzieci.

Zadanie realizowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Łazach w ramach projektu “Magiczna skrzynka”.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

mkidn_01_cmyk

Skip to content