“Wesele” z Łazowianami

???????????
Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Dramat powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Premiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie.

W trakcie Dożynek Gminnych 3 września po godzinie 16:00 na placu nad Zalewem Mitręga w Łazach rozpoczęła się prawdziwa uczta dla oka i ucha zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Łazach, Dorotę Zieleniec i Miejski Ośrodek Kultury w Łazach. Organizatorzy przygotowali wybrane fragmenty „Wesela” i zaprosili do wspólnego czytania performatywnego mieszkańców naszej gminy. Wśród lektorów znaleźli się: Grzegorz Piłka (Czepiec), Jarosław Baran (Gospodarz), Ewelina Pałęga (Panna Młoda), Robert Palka (Pan Młody), Karol Hadrych (Poeta), Lidia Kałuzińska (Rachela), Małgorzata Iwińska (Klimina), Wanda Madejska-Suchobokow (Radczyni), Alfred Bachowski (Wernyhora), Karol Zadworny (Jasiek), Wiktoria Kowalska (Isia) i Henryk Mogieła (Chochoł). Kapelę weselną utworzyli: Wiktoria Szeremeta – skrzypce, Angelika Mucha – klarnet, Marek Zimny – trąbka, Jacek Staroń – klarnet, Grzegorz Piłka – akordeon. Reżyserką wyjątkowego spotkania czytelniczego była pani Dorota Zieleniec.

„Cóz tam, panie, w polityce?” – tymi słowami rozpoczęło się czytanie. Kolejne sceny dramatu przemijały, a zgromadzona publiczność śledziła je z narastającym podziwem dla fantastycznej oprawy. Słuchacze usłyszeli między innymi rozmowę Panny Młodej i Pana Młodego o miłości, rozmowę Radczyni z Kliminą, w której okazało się, że inteligencja wykazuje się kompletną nieznajomością życia wiejskiego oraz usłyszeli śpiewy Chochoła: „Miałeś, chamie, złoty róg, miałeś, chamie, czapkę z piór…”, a na zakończenie mogli obserwować pogodny taniec koła weselnego.