Zabawy z książką…

Bawią, uczą, wychowują? Być może książki w dzisiejszym świecie nie są dla dzieci ani głównym źródłem informacji, ani najważniejszym źródłem rozrywki. Czytanie książek to jednak nadal sposób na wzbogacanie słownictwa i  jeden z najlepszych sposobów relaksu, bo podróże w świat wyobraźni dają wytchnienie od nadmiaru wrażeń i ciszę, wyjątkowo potrzebną dzieciom po długim oglądaniu telewizji czy graniu na komputerze. Przypomniały o tym bibliotekarki Filii nr 3 w Chruszczobrodzie i Filii nr 6 w Ciągowicach, organizując zajęcia, których motyw przewodni stanowiły teksty polskich autorów.
W Chruszczobrodzie Bogusława Serzysko odwiedziła młodszą grupę przedszkolną, aby z najmłodszymi odbyć magiczną podróż z bajką „O kocie, który został czarodziejem” Anny Onichimowskiej. Dzieci śledziły losy niesfornego kocura stworzonego przez Marcina i Natalkę – rodzeństwo trudniące się rysowaniem świata, w którym może zdarzyć się wszystko i w którym wszystko się zdarza. Z uwagą brnęły przez czerwony las, aby w końcu rozpoznać w szalonym piracie drogowym małego, zagubionego kociaka szukającego dla siebie wygodnej kanapy w ciepłym domu. Następnie przedszkolaki tworzyły kolorowe koty z papierowych rolek.

W Ciągowicach natomiast Aleksandra Gładki przedstawiła uczniom I klasy tamtejszej szkoły podstawowej wiersz Agnieszki Frączek „Rozbrykane kredki”, który stał się wstępem do zajęć plastycznych. W ich trakcie powstało wiele wesołych prac kolorowanych wszystkimi barwami tęczy.
Zajęcia miały na celu promocję czytelnictwa i polskiej literatury oraz przypomnienie, że czytanie to nie kara, ale świetna rozwijająca wyobraźnię zabawa, w której słowa potrafią malować niejednokrotnie obrazy piękniejsze niż te z przekazów telewizyjnych.
Zabawy z ksiażką - Ciągowice

Skip to content