Pasowanie na czytelnika

Dla każdego dziecka, a szczególnie pierwszaka biblioteka to miejsce, gdzie można “utonąć w fantazji”. Z pomocą bibliotekarza odkryć zaczarowany świat książek, gdzie spotkać można Plastusia, Koziołka Matołka, czy Kopciuszka i co ważniejsze wybrać spośród kilkuset książek tą jedyną.

???????????

26 kwietnia br. uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Ciągowicach wzięli udział w niezwykłym wydarzeniu – pasowaniu na czytelnika biblioteki. Celem uroczystości było oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki, zachęcenie ich do korzystania ze zbiorów biblioteki oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

W poczet czytelników Filii nr 6 w Ciągowicach zostało przyjętych 5 pierwszaków: Zofia Gucwa, Liliana Hudyka, Szymon Knapiński, Ada Michniewska oraz Maja Tatkowska. Uroczyste pasowanie poprzedziło krótkie przedstawienie wprowadzające młodych adeptów sztuki czytania w niezwykły świat książek. Uczennica kl. V Oliwia Doniec zaprezentowała wiersz Jana Huszczy pt. “Skarga książki”. Pierwszaki po wysłuchaniu wiersza obejrzeli przykłady książek nowych i zniszczonych. Wszyscy zgodnym chórem stwierdzili, że “należy książki szanować”.

Główne zasady prawidłowego traktowania książek przez czytelnika, zostały wspólnie wyeksponowane na tablicy. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy odgadywali bajkowe zagadki, które przygotowała uczennica kl. III Amelia Czarnecka oraz z rozsypanki literowej ułożyli alfabet. Punktem kulminacyjnym było uroczyste złożenie przyrzeczenia “O poszanowaniu i czytaniu książek” i pasowanie na przyjaciela książki i biblioteki. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom “Pasowania na Czytelnika”, zakładki oraz książkę.

Życzymy wszystkim pierwszoklasistom wspaniałych podróży w świecie książek!