V Prezentacje Biblioteczne

???????????23 i 24 maja 2018 r. odbyły się V Prezentacje Biblioteczne zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Łazach. Program imprezy objął szereg imprez mających na celu promocję książki i czytelnictwa oraz popularyzację wiedzy o regionie.

 

Łazowskiemu świętu książki tradycyjnie towarzyszył kiermasz książek. Obydwa dni rozpoczęły Lekcje Żywej Historii odbywające się w Izbie Tradycji – miejscu utrwalania historii, faktów i przeżyć. Uczniowie obejrzeli tam wystawę „Tutaj mieszkali i pracowali”. Podczas prezentacji dowiedzieli się, że wystawa poświęcona jest zakładom pracy, które kiedyś istniały na terenie Łaz (cementownia cegielnie, Łazowskie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych), a jej część obrazuje działalność Biblioteki, podkreślając 70. rocznicę jej powstania.
Następnie każda z grup udawała się do budynku Biblioteki na seans „Bajek w stylu retro”. Dzieci przenosiły się tu w czasie do momentu, w którym bajka nie kojarzyła się z płytą DVD, ale z ciemnością, kliszą i dużą ścianą. Podczas sentymentalnej podróży z rzutnikiem w tle oglądały i słuchały m.in. przygód Pana Malusińskiego, który zmagał się z wielorybem i baśni „Dzikie łabędzie”.
23 maja odbyło się także spotkanie autorskie dla najmłodszych „Kłótnia w tornistrze” z Elżbietą Bednarczyk. Występ rozpoczął się tańcem cygańskim. Następnie pani Elżbieta przedstawiła dzieciom autorską bajkę i zaktywizowała przedszkolaki, wciągając je w rozmowę. Zachęcała dzieci, by korzystały z łatwego obecnie dostępu do książek, dbały o siebie i szanowały innych oraz opowiedziała o kraju, w którym mieszka – Australii.
24 maja w Bibliotece w Łazach przenieśliśmy się w świat komiksu, do którego zabrał nas Szymon Teluk. Jak stworzyć krótki komiks i jak narysować jego postacie? Tego uczestników dwóch warsztatów nauczył prowadzący, choć słowo nauczył nie jest tu najwłaściwsze, gdyż nie oddaje atmosfery spotkań. Z całą pewnością komiks to kreatywność, pomysł i wyobraźnia. Te trzy składniki powodują, że zwykły banan może stać się najprawdziwszym królem disco, truskawka obiektem westchnień kochliwego kaktusa, a wszystko to przyprawione fantastycznymi umiejętnościami rysowniczymi i wiedzą pana Szymona doprowadziło do tego, że trafiliśmy do fikcyjnego świata komiksowych okienek, złapaliśmy ołówki i nie wiadomo kiedy sami zaczęliśmy działać.
Zwieńczeniem dnia był recital aktorki i wokalistki Hanny Śleszyńskiej, który odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach, i który śmiało można nazwać wydarzeniem artystycznym. Spotkanie było współfinansowane w ramach projektu „Autor na żądanie” Dyskusyjnego Klubu Książki. W sali wypełnionej do ostatniego krzesła Pani Hanna przy akompaniamencie Wojciecha Kalety zaprezentowała repertuar, w którym każdy mógł odnaleźć coś dla siebie, skłaniający nie tylko do śmiechu, ale i refleksji. Widownia wysłuchała m.in. piosenek „Wszystko się chwieje” z tekstem K. I. Gałczyńskiego, „Mężczyzna na lotni”, „Grande valse frotté” Jonasza Kofty, utworu „Mama Morton” z musicalu „Chicago” i przeboju „New York, New York”. Pani Hanna zaprezentowała także fragment monodramu „Kobieta pierwotna”, wspomniała o mistrzu piosenki i mistrzu słowa – Wojciechu Młynarskim, a publiczność zaprosiła do wspólnego odśpiewania piosenki „Windą do nieba” zespołu Dwa plus jeden. Wszystko to spowodowało, że z każdą kolejną minutą myśl uciekała w kierunku stwierdzenia „Chwilo trwaj!”, jednak czas płynął nieubłaganie, zbliżając do finiszu V Bibliotecznych Prezentacji.

Skip to content