Warsztaty komiksu z Szymonem Telukiem

Wielką gratką dla dzieci i młodzieży rozpoczęły się 24 maja br. 5. Łazowskie Prezentacje Biblioteczne. Tradycyjnie Organizator zapewnił mieszkańcom wiele możliwości do wspólnego, kreatywnego spędzenia czasu i wyboru książkowego prezentu, chociażby z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka.

???????????

Wyjątkowo dużo wyobraźni przydało się każdemu młodemu fanowi komiksu na warsztatach z Szymonem Telukiem – rysownikiem, karykaturzystą, współtwórcą znanej postaci Kapitana Niepalnego. Spotkanie podzielone na dwa bloki tematyczne rozpoczęły warsztaty pn. “Kreacja bohatera fikcyjnego”. W trakcie zajęć dzieci nauczyły się jak projektować własnych bohaterów i tworzyć scenariusze. Rysownik w kilka sekund z prostego przedmiotu, zwyczajnej białej kartki, stworzył ożywioną postać komiksu, której nadano imię Kartek. I tak naszemu Kartkowi zafundowaliśmy wiele przygód “komiksowy bohater zwiewa przez biblioteczne okno i wpada do fontanny, gdzie wir wsysa go w rurę. Płynie kilka dni kanałami, aż wypływa w kolejnej fontannie, tym razem w innym mieście. Z fontanny porywa go ptaszysko i zanosi do gniazda, z którego po burzliwych kłótniach o dżdżownicę wyfruwa na ruchliwą ulicę. Tam porozjeżdżany przez pędzące samochody przylepia się w końcu do opony i od tej pory przemierza świat w poszukiwaniu kolejnych przygód…”.

Niemożliwe? A jednak. W komiksie wszystko jest możliwe. Poszukując inspiracji do swoich historyjek i rysunków można wzorować się na literaturze. Zanim zaczniemy swoją przygodę z komiksem warto sięgnąć i przeczytać chociażby “Hobbita”, “Niekończącą się historię”, czy “Opowieści o pilocie Pirxie”. Komiksowy bohater może być wszystkim: rośliną, hybrydą, cyborgiem, zwierzęciem, człowiekiem… Za pośrednictwem odpowiedniej mimiki, dodania takich elementów jak nogi i ręce ożywić można wszystko: książkę, paczkę chipsów, plamę atramentu czy zwykłą kartkę papieru. Wymyślonej postaci musimy dostarczyć przygód, które pokocha czytelnik i co ważniejsze każdy bohater, oprócz ciekawej osobowości i charakterystycznej cechy odróżniającej go od innych, musi do czegoś dążyć.

Podczas drugiego bloku tematycznego pn. „Jak stworzyć krótki komiks” uczestnicy warsztatów poznali techniki zawodowych rysowników komiksu i nauczyli się je stosować w praktyce. Po części teoretycznej, w której prowadzący nawiązał do popularnych „Fistaszków” i języka komiksu – dymków i onomatopei, przyszedł czas na tworzenie własnych pasków komiksowych. Jak się okazuje, stworzenie 3 kadrowego paska komiksowego nie jest sztuką prostą. Cała zabawa polega na “upolowaniu obrazów z wyobraźni” i przelaniu ich za pomocą ciągu rysunków na papier w taki sposób, by zapewnić czytelnikowi dobrą dawkę emocji i humoru.

Skip to content