“Kosmiczne Wakacje”

20180823_134920 - Kopia

Latające spodki, owocowe rakiety, przybysze z kosmosu i marsjańskie rożki… tak rozpoczął się kosmiczny sierpień w Filii nr 6 w Ciągowicach. Uczestnicy zajęć łączących naukę z dobrą zabawą, każdego tygodnia odkrywali tajemnice kosmosu i zjawisk nadprzyrodzonych.

Kosmiczną przygodę w bibliotece rozpoczęły zajęcia kreatywne dla dzieci. Mali artyści własnoręcznie tworzyli zakładki do książek w kształcie rakiet, makiety statków kosmicznych oraz maski kosmitów. Każdy aktywny dzień w bibliotece kończył “posiłek astronautów”, czyli warsztaty przygotowywania kosmicznego jedzenia.

Dużym zainteresowaniem cieszył się blok tematyczny pn. „Kodowanie na dywanie”, podczas którego najmłodsi uczyli się podstaw programowania. W świat kodowania wprowadziła dzieci edukacyjna gra planszowa Scottie Go! Tytułowy Scottie to przyjazny kosmita, którego statek uległ zniszczeniu, a nasza misja polega na znalezieniu części i odbudowie statku. Naukę podstaw programowania rozpoczęliśmy od prostych sekwencji, jakimi są kroki, obroty i chodzenie wstecz. Sterowanie Scottiem było źródłem wielu emocji i nieoczekiwanych wrażeń, a właściwe rozwiązanie logicznych zadań sprawiało dzieciom satysfakcję.

Jednak to roboty Photon stały się główną atrakcją warsztatów kodowania. Na zajęciach rozpoczynających naszą przygodę z programowaniem dzieci zapoznały się z interfejsem programu oraz nauczyły się programować ruch robota, wydawać dźwięki, a także zmieniać barwę czułek i oczu Photona. Rozegrany został nawet slalom pomiędzy asteroidami, który ostatecznie przerodził się w mecz piłki nożnej z udziałem robotów.

Podczas kolejnych dni uczestnicy wakacyjnych zajęć tworzyli ko(s)miczne opowieści Kamishibai. Dzięki wspólnej pracy i sile dziecięcej wyobraźni powstały aż cztery nieziemskie historie: „Giotto”, „Pantol i Pentel”, „Bajka o ptaszku Cudaszku” i „Zły dzień Staszka”. Wszystkie opowieści zaprezentowane zostały podczas wspólnego występu w plenerze. Najmłodsze czytelniczki Hania i Laura opowiedziały aż dwie wersje “Bajki o ptaszku Cudaszku”. Pomysłowości i swobody wypowiedzi mógłby pozazdrościć im niejeden opowiadacz Kamishibai.

Kulminacją imprezy były warsztaty tworzenia maskotek. W ruch poszły nożyczki, igły, cekiny, pompony i wyciągnięte z męskiej szafy krawaty (w tym miejscu podziękowania dla wszystkich tatusiów), z których wyczarowaliśmy kosmiczne węże. Było sssssuper zabawnie:-)

Kierownik Filii nr 6 w Ciągowicach Aleksandra Gładki dziękuje wszystkim dzieciom za udział w zajęciach, a rodzicom za współpracę.

Skip to content