O wakacjach w filiach bibliotecznych…

Wakacje w Bibliotece ‘2018 były… bardzo pracowitym czasem… :-)

FILIA NR 1 W NIEGOWONICACH

W czasie tegorocznych wakacji Filia nr 1 w Niegowonicach oferowała czytelnikom wiele atrakcyjnych, a przede wszystkim różnorodnych form spędzania wolnego czasu. Odbyły się liczne zajęcia plastyczne, podczas których dzieci tworzyły kolorowe dzbanki, czy papierowe kwiaty. Kilka spotkań z teatrzykiem KAMISHIBAI pozwoliło osiągnąć magiczny efekt koncentracji, a forma opowiadania czy też czytania umożliwiła zdobyć uczestnikom pierwsze teatralne doświadczenie. Wakacyjna pogoda, iście tropikalne temperatury sprzyjały organizowaniu licznych zabaw również na boisku szkolnym. Jednak największą atrakcją wakacji w bibliotece były warsztaty fotograficzne i warsztaty z wykorzystaniem tabletów i robotów edukacyjnych Photon. Uczestnicy tych zajęć stawiali swoje pierwsze kroki w trudnej dyscyplinie programowania, mieli możliwość udoskonalenia swoich zdolności w pracy z wykorzystaniem nowych technologiami. Dzięki wspólnym zabawom czas wakacji sprzyjał nawiązywaniu i umacnianiu przyjaźni.
FILIA NR 2 W WYSOKIEJ

W miesiącu lipcu Filia Biblioteczna nr 2 w Wysokiej oprócz stałej oferty korzystania z księgozbioru organizowała zajęcia dla najmłodszych czytelników – dzieci. Mogły one wziąć udział w zajęciach plastycznych. W ich ramach wykonywały  wspólny ,,Wakacyjny plakat”. Ułożyły także bajkę do Magicznej skrzyneczki – japońskiego papierowego teatru. Nie zabrakło również gier planszowych, przy których uczestnicy wakacyjnych bibliotecznych spotkań spędzali czasem całe godziny. Dzieci miały także możliwość korzystania z komputerów i Internetu. Zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.00 do 14.00.
WAKACJE W FILII NR 3 W CHRUSZCZOBRODZIE

„Jeśli umiecie diagnozować radość dziecka i jej natężenie, musicie dostrzec, że najwyższą jest radość pokonanej trudności, osiągniętego celu, odkrytej tajemnicy” – powiedział kiedyś Janusz Korczak. Wakacje w Filii nr 3 w Chruszczobrodzie były czasem takiej radości. Ich uczestnicy odkrywali, eksperymentowali, testowali spryt, osiągając przy tym małe cele, brudząc przy okazji ręce farbą, gliną i klejem, sypiąc kamyki i popcorn, czytając, grając…
Letni czas między regałami rozpoczęły rozmowy o bezpieczeństwie, pozwalające omijać przy dobrej zabawie przykre wydarzenia i wzbogacać wiedzę o tym, jak postępować w chwilach zagrożenia.
Każde kolejne spotkanie niosło ze sobą nowe wyzwanie, z którym mierzyli się jego uczestnicy. Tworzyli m.in. rosnące obrazki, przygotowali bajkę, wystawianą po japońsku – w magicznej skrzynce Kamishibai, toczyli potyczki na planszy i pracowali z gliną samoutwardzalną, przekonując się przy tym, że lepienie to sztuka przyjemna, choć wcale nie taka łatwa. Młodzi czytelnicy spisywali też historyczne opowieści dziwnej treści, ubarwiając fakty historyczne szczyptą fantazji, zamienili bibliotekę w fabrykę lampionów, oglądali bajki, wzięli udział w wyścigu pt. „Kodowanie” , w którym towarzyszył im robot Photon, przetestowali moc kropek tworzonych z różnych materiałów. Przy okazji różnego rodzaju prac plastyczno-technicznych wytworzyli mnóstwo zwierzaków, które zamieszkały w ich domach oraz na bibliotecznych regałach. W ostatnim dniu zrobili podsumowanie, podczas którego okazało się, że spędzili razem wiele godzin na zabawie, która była i nauką: nauką cierpliwości, empatii, współpracy, dzielenia się i wiary we własne umiejętności.

Skip to content