Mała książka – wielki człowiek

We wrześniu tego roku Biblioteka w Łazach przystąpiła do pilotażowej edycji projektu Instytutu Książki dla trzylatków realizowanego w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”. Ma ona zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem.

20180926_162035
Od września do listopada, 38 dzieci z gminy Łazy rozpoczynających edukację przedszkolną, otrzymało w prezencie swoje Wyprawki Czytelnicze. W każdej znalazły się: książka, czyli zbiór wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów, pięknie zilustrowany przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka, broszura dla rodziców, która przypomina o korzyściach wynikających z czytania, oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu – imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających z czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Ma zachęcać rodziców do jak najczęstszego spędzania czasu z dzieckiem na wspólnym czytaniu i zabawie z książką, a także do wyrabiania w dziecku nawyku czytelniczego przez regularne wizyty w bibliotece.

Ostatnie Wyprawki Czytelnicze czekają jeszcze na trzylatki w Bibliotece w Łazach i jej filiach bibliotecznych: w Niegowonicach, Wysokiej, Chruszczobrodzie, Grabowej, Rokitnie Szlacheckim i Ciągowicach.

Przed Świętami warto pomyśleć nie tylko o prezentach pod choinkę, ale i o najwspanialszym prezencie, jaki możemy dać naszemu dziecku. To czas, który mu poświecimy na wspólne czytanie książki, i miłość do literatury, która pozostanie na całe życie. Mamy nadzieję, że już niedługo kolejne dzieci rozpoczną swoją przygodę z książką i czytaniem, i wraz z rodzicami staną się stałymi bywalcami bibliotek!