Prawie wszystko ziołach…

14 grudnia 2018 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach odbyło się spotkanie „Prawie wszystko o ziołach” z Moniką Budzyńską.


Pani Monika jest biologiem, zielarką, fitoterapeutką i technikiem farmaceutycznym, a ponadto miłośniczką Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W trakcie spotkania opowiedziała o tym, jak  i kiedy zbierać zioła oraz jak bezpiecznie je stosować. Zwróciła uwagę, że zioła zbiera się w pogodne i bezdeszczowe dni, po obeschnięciu porannej rosy, a najlepszym czasem zbioru kłączy i korzeni jest późna jesień i wczesna wiosna. Podkreśliła też, że około 75% ziół z upraw wykorzystywanych jest jako surowiec dla przemysłu farmaceutycznego. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że zioła najlepiej suszyć w zacienionym, przewiewnym miejscu i przechowywać w słojach lub szczelnych pojemnikach. Prowadząca przedstawiła też proces przygotowania naparów, przypominając, że należy pamiętać o rozdrabnianiu ziół, które chcemy zaparzyć, a po zalaniu wrzątkiem nakryć talerzykiem na około 15 minut (gdyż przykrycie naparu pozwala zachować wszystkie jego właściwości) i pić ciepłe małymi łyczkami.
Opowiedziała również o bezpieczeństwie stosowania ziół. Zaznaczyła, że równoczesne stosowanie ziół i leków może być szkodliwe, gdyż przy dłuższym zażywaniu zioła mogą wzmacniać lub osłabiać działanie preparatów farmaceutycznych i zaburzać funkcjonowanie organizmu człowieka. Pani Monika Budzyńska przedstawiła kilka sprawdzonych przepisów, m.in. na sosnową maść na katar. Zgromadzeni goście mogli także spróbować naparów z ziół.

Skip to content