Znane i nieznae losy bliskich – Stefan Wałęska

Stefan Wałęska (do art. Znane i nieznane losy bliskich)

Ostatnia środa każdego miesiąca na stałe wpisała się w kalendarz spotkań z cyklu „Znane i nieznane losy bliskich”. Są one poświęcone losom mieszkańców gminy Łazy począwszy od kwietnia 2018 roku. Ostatnie spotkanie przybliżyło nam losy żołnierza Stefana Wałęski, mieszkańca Łaz. Było to możliwe dzięki wyjątkowej osobie, jego córce Krystynie Brzostek, która nie tylko podzieliła się swoimi wspomnieniami, ale również udostępniła do Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej Biblioteki w Łazach fotografie i dokumenty swojego ojca. Dzięki nim mogliśmy zobaczyć trudną drogę polskiego żołnierza powołanego do służby wojskowej 24 sierpnia 1939 roku, a następnie jego wędrówkę przez Rumunię, Syrię, Francję do Wielkiej Brytanii. Po dotarciu na miejsce został skierowany na kurs mechanika samolotów lotniczych, a po jego ukończeniu rozpoczął służbę wojskową w Dywizjonie 304 „Ziemi Śląskiej”, który otrzymał imię księcia Józefa Poniatowskiego. Był to dywizjon bombowy. Lata ofiarnej służby doceniane były przez kolejne awanse. Ostatnie mianowanie na stopień plutonowego nastąpiło 1 marca 1946 roku. W dniu 18 lipca 1946 roku Stefan Wałęska powrócił do kraju i swojej rodziny. Pracę zawodową związał z koleją. Po ukończeniu kursu dla maszynistów pracował w zawodzie do przejścia na emeryturę.
Mieliśmy okazję zobaczyć naszywki, jak również znaczek Dywizjonu 304 z munduru, w którym służył w Polskiej Armii na Zachodzie Pan Stefan Wałęska. Niewątpliwie miło było słyszeć autentyczną  opowieść o powrocie ojca do domu po wieloletniej rozłące. Kiedy wyruszał na wojnę obronną w 1939 roku, jego córka miała rok, a syn przyszedł na świat w październiku tegoż roku. Kolejne spotkanie z ojcem nastąpiło w lipcu 1946 roku. Pani Krystyno dziękujemy za wspaniałe wspomnienia i pamiątki.

Na stronie internetowej www.listakrzystka.pl publikowane są dane Personelu Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii 1940-1947. Wśród wielu żołnierzy wymienieni są żołnierze z Łaz i okolic, m.in. Stefan Wałęska, Stanisław Pałasz, Wacław Jaśkiewicz, Aleksander Rożdżyński. Istnieje możliwość uzupełnienia informacji strony bądź udostępnienia fotografii.

Skip to content