“Malarstwo i rysunek” – wernisaż wystawy Sylwii Piwowarskiej-Kałużny

5 kwietnia br. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach odbył się wernisaż wystawy „Malarstwo i rysunek” Sylwii Piwowarskiej-Kałużny. O klimat wernisażu zadbała córka twórczyni prac wystawy Zuzanna, która otworzyła go lirycznym utworem muzycznym, wprowadzając spokojną atmosferę sprzyjającą obcowaniu ze sztuką.


Pani Sylwia studiowała architekturę na Politechnice Wrocławskiej oraz Reklamę Handlową. Zajmuje się rysunkiem, akwarelą, suchą pastelą a także mało znaną w Polsce techniką scratchboardu. Jest uczestniczką wystaw zbiorowych i indywidualnych. Z jeździectwem związana jest od zawsze, również zawodowo. Prywatnie posiada siwego araba o imieniu Lekter.
Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć wiele portretów koni ze stadniny w Udorzu a także prace z elementami architektury, m.in. Królewską Wieżę Ciśnień w Łazach. Wśród prezentowanych prac znalazły się również portrety innych zwierząt oraz ilustracje do książki pasjonatów jeździectwa.
Najwięcej osób skupiło się wokół prac wykonywanych techniką scratchboard, czyli gratografii. Polega ona na wydobywaniu ostrym narzędziem warstwy glinki spod warstwy tuszu. Materiałem jest tu zazwyczaj deska lub gruby karton pokryty warstwą glinki kaolinowej oraz cieniutką warstwą tuszu.
Wszyscy zgromadzeni docenili niewiarygodną precyzję i dokładność wykonania wystawionych prac, oceniając, iż wyglądają one jak fotografie, a nie malowane bądź wyryte obrazy.
Wystawa „Malarstwo i rysunek” prezentowana jest w Galerii na Piętrze Biblioteki Publicznej w Łazach w godzinach pracy Biblioteki. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Skip to content