“Magiczna skrzynka” – warsztaty Kamishibai

biblioteka_plakatA3-1

 

Tradycyjnie maj to miesiąc poświęcony książce i czytelnictwu. Z tej okazji Biblioteka w Łazach włącza się w obchody przypadającego na 8-15 maja Tygodnia Bibliotek i zaprasza do odwiedzenia biblioteki i spędzenia czasu właśnie z książką. Najmłodszym w dniach od 14 do 16 maja proponujemy twórcze warsztaty Kamishibai pn. “Słucham, tworzę, ilustruję”.

Warsztaty są częścią projektu pn. „Magiczna skrzynka” – gminny przegląd teatrzyków Kamishibai. Działanie skierowane jest do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, liderów metody Kamishibai wyłonionych w edycji pilotażowej projektu, nauczycieli i bibliotekarzy. Koncepcja zadania polega na wykorzystaniu w pracy z dziećmi metody Kamishibai, jako narzędzia ułatwiającego naukę czytania, opowiadania, rysowania i pisania opowiadań. Kamishibai to wywodząca się z Japonii sztuka głośnego czytania i opowiadania dzieciom. Dosłownie jest to teatr obrazkowy, który wykorzystuje ilustrowane papierowe karty oraz drewnianą skrzynkę, na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w niej przedstawiane są karty z historią.

Warsztaty wyłonią nowych lokalnych liderów metody Kamishibai, którzy wcielą się w rolę wędrownych opowiadaczy i przy użyciu skrzynki będą snuć opowieści w swoich środowiskach. 26 września 2019 r., odbędzie się finał projektu. Będzie to gminny przegląd teatrzyków Kamishibai pn. “Magiczna skrzynka”, podczas którego dzieci i ich opiekunowie zaprezentują szerokiej publiczności swoją opowieść.

Projekt jest realizowany w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki 2019”.

Zasadniczym celem przedsięwzięcia jest:

  • Wzmocnienie współpracy podmiotów kultury i oświaty na polu działań animujących czytelnictwo, poprzez wspólne uczestnictwo w kreowaniu gminnego przeglądu teatrzyków Kamishibai;
  • Wyłonienie nowych lokalnych liderów metody Kamishibai;
  • Wyszukanie młodych talentów, uczniów uzdolnionych plastycznie, pisarsko i aktorsko;
  • Wspieranie edukacji uczniów poprzez pracę warsztatową. Kształcenie wyobraźni, umiejętności opowiadania historii, współdziałania w międzypokoleniowej grupie, publicznego formułowania wypowiedzi;
  • Rozwój kompetencji kulturowych, językowych i teatralnych u młodych słuchaczy poprzez wspólne uczestnictwo w kreowaniu gminnego przeglądu teatrzyków Kamishibai.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
mkidn_01_cmyk

Skip to content