“Przenikanie” ze Zbigniewem Teperem

Niezwykła podróż w wyjątkowym rytmie – tak można bez wahania nazwać koncert „Przenikanie” oparty na najnowszych utworach Zbigniewa Tepera oraz na utworach z jego pierwszej płyty pt. „Magiel czasu”, który odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach w ramach VI Prezentacji Bibliotecznych Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Łazach 23 maja 2019r.


Zbigniew Teper to mieszkający w Sosnowcu poeta, kompozytor, autor tekstów piosenek, muzyk, człowiek, do którego przylgnęło określenie „Bard z Zagłębia”.  Jest organizatorem artystycznych projektów w Zagłębiu, m.in. pomysłodawcą i autorem projektu „Retoryka Czterech Kultur” nawiązującego do sosnowieckiej wielokulturowości.
Utwory prezentowane przez niego w trakcie koncertu charakteryzowały się niezwykłą poetyką wzbogaconą szlachetnym szlifem warstwy muzycznej, na którą złożyły się dźwięki gitary – instrumentu, który jak żaden inny kojarzy się z twórczością bardów oraz skrzypiec, które z wielkim wdziękiem zaprezentowała Anna Wajs – absolwentka Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach.

W trakcie koncertu pełnego barwnych metafor Zbigniew Teper i Anna Wajs zaprezentowali m.in. utwory: „Nasze słowa”, „Drzewa”, „Obłoki”, „Wymyśliłem ciebie tak”, „Nie uciekaj poprzez kładkę nocy”. Sala wsłuchana w kojący rytm muzyki i płynących ze sceny słów poznawała tajemnice ulotnych myśli…  Słuchacze dowiedzieli się co może kryć się w gestach introwertyka i co daje nam sen.
Twórcy przedstawili otaczający nas świat unikalnie, przekazując, iż człowiek z własnym bukietem doświadczeń powinien wierzyć w jego piękno z jednoczesną świadomością, że obok tego piękna jest coś jeszcze. Osoby zgromadzone w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach poznały moc słów, które zgodnie z treścią piosenek są twarde jak skała, płyną wartko niczym strumień i płoną jak żywioł, wywołując kwitnące pretensje albo odbudowując tęczę uśmiechu. Ze sceny niósł się piękny przekaz, aby nie zamykać w klatce swoich dni, płynąć, łapiąc wszystkie chwile.
Koncert był współfinansowany w ramach projektu „Autor na żądanie” Dyskusyjnego Klubu Książki.

Skip to content