Książki i skrzydlaci przyjaciele

???????????Czy pszczoła ma nocą czas na sen? Gdzie nosi pojemnik na zbierany pyłek? Jakim cudem pszczelarz potrafi wdrapać się na kilkunastometrowe drzewo bez drabiny? Po jaką książkę sięgnąć, żeby zdobyć potrzebną nam informację? Na te i wiele innych pytań szukano odpowiedzi w klasach szkolnych i bibliotekach.
Maj był miesiącem, w którym w gminie Łazy królowała literatura i pszczoły. Wszystko za sprawą projektu „Słodki sekret” przygotowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Łazach i prowadzonych w jego ramach warsztatów „Skrzydlaci przyjaciele”. Skupiły się one wokół promocji czytelnictwa literatury popularnonaukowej i czerpania wiedzy z książek. Uczestnicy zapoznali się z pszczelą rodziną, jej zwyczajami, produktami pszczelimi i pracą pszczelarza, dowiedzieli się czym jest bartnictwo – słowem – sprawdzili co bzyczy w ulu. Tworzyli także świece z węzy pszczelej, dokonywali przeglądu ekologicznej literatury fachowej i przygotowywali skrzydlate skrzyneczki pełne roślin przyjaznych pszczołom, które znalazły swoje miejsce w obejściach szkół, tworząc miejsca, do których chętnie zawitają owady.
Cykl warsztatów dla uczniów w wieku 10-12 lat objął 9 spotkań w szkołach gminy Łazy i spotkanie podczas VI Prezentacji Bibliotecznych. Wzięło w nich udział 204 uczestników.
Prowadzący warsztaty pszczelarz Michał Łada, wolontariusz Fundacji Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego w Podlesicach, spotkał się również z dwoma grupami dorosłych. Także w ich trakcie zachęcał do sięgania po literaturę popularnonaukową w celu zgłębiania interesujących dziedzin i odwiedzin bibliotek. Pszczelarską pasją dzielił się z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Łazach oraz podczas spotkania w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach, w  trakcie którego wzmacniał świadomość społeczną w zakresie relacji pomiędzy pszczołowatymi a bioróżnorodnością. Dorośli z wielką atencją przeglądali proponowane publikacje o tematyce pszczelarskiej i ekologicznej, otrzymali również ulotki zachęcające do korzystania z miodu i rośliny przyjazne pszczołom. Zapoznali się też ze słodkim leczeniem – apiterapią.
Maj był za sprawą projektu „Słodki sekret” czasem niesamowitych podróży tropami książek popularnonaukowych i rodziny pszczół. Okazało się, że mały pasiasty owad jest idealnym zwierzęciem aby zachęcić do czytania.

NIEPUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. M. POLESKIEGO W ROKITNIE SZLACHECKIM:


„Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
mkidn_01_cmyk

Skip to content