Lato z Kamishibai

20190823_000751

Kamishibai, czyli teatr obrazkowy, to japońska sztuka snucia opowieści. Polega na opowiadaniu historii z wykorzystaniem ilustrowanych kart umieszczanych w drewnianej skrzynce. Idea papierowego teatru narodziła się w Japonii w XII w. Do Europy dotarła w latach 70. XX w., a obecnie przeżywa swój renesans, ponieważ stała się nieodłącznym narzędziem kreatywnych pedagogów i bibliotekarzy. Potencjał Kamishibai wykorzystywany jest m.in. do celów edukacyjny w szkołach, przedszkolach i bibliotekach. Doceniono jego walory w zakresie popularyzacji literatury i czytelnictwa. Jest to skuteczne narzędzie w procesie nauki czytania na głos, opowiadania, rysowania i pisania opowiadań. Poza tym obrazkowy teatrzyk Kamishibai jest świetną formą zabawy z najmłodszym czytelnikiem, a jego mobilność sprawia, że można czytać bajki w plenerze, pod przysłowiową chmurką. I wreszcie – jest to skuteczna metoda na „przemycanie” ważnych i trudnych tematów współczesności, takich jak wojna czy emigracja.

Te wszystkie niezwykłe walory dydaktyczne Kamishibai i szeroki wachlarz zastosowań w pracy bibliotekarza sprawiły, że japońska metoda snucia opowieści zagościła w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach na dobre. Od maja 2019 r. realizowany jest projekt „Magiczna skrzynka”, który zintegrował lokalnych edukatorów wokół sceny papierowego teatru. Integralną częścią projektu są warsztaty i spektakle koordynowane przez nauczycieli i bibliotekarzy, a ich efektem końcowym będzie spektakl w wykonaniu dzieci. Wprowadzające do projektu warsztaty „Słucham, tworzę, ilustruję” wyłoniły lokalnych liderów Kamishibai, którzy propagują ideę w swoich środowiskach. W okresie wakacji dzieci mogły obejrzeć kilka spektakli Kamishibai przygotowanych przez bibliotekarzy. Widownia z zaciekawieniem wysłuchała znanej przez wszystkich historii „Czerwonego Kapturka” i legendy o „Smoku wawelskim”. Z kolei najmłodsi słuchacze mogli dzięki przezabawnej opowieści pt. „O panach palcach”, sprawdzić swoją umiejętność liczenia do dziesięciu. Wiele radości sprawiło uczestnikom warsztatów stworzenie własnej bajki i co szczególnie ważne, zaprezentowanie jej przed publicznością. Powstałe w trakcie kilkugodzinnych zajęć autorskie opowieści zachwycały pomysłowością i grafiką.

Dzięki Kamishibai promujemy na terenie gminy Łazy wartościową literaturę dla najmłodszych i dajemy dzieciom okazję do pochwalenia się swoimi talentami.

Zadanie realizowane w ramach projektu „Magiczna skrzynka” – gminny przegląd teatrzyków Kamishibai.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

mkidn_01_cmyk

 

Skip to content