Letnie zabawy i wybryki w bibliotece

Wakacje to czas letnich zabaw, wielu atrakcji i nowych przyjaźni. Za każdym rogiem mogą czekać na nas fascynujące przygody, a jeśli w tym całym wakacyjnym galimatiasie znajdziemy czas na lekturę, to nuda i zły nastrój na pewno nam nie grozi.

Tegoroczne wakacje w Filii nr 6 w Ciągowicach minęły pod hasłem “Letnie zabawy i wybryki w krainie plastyki”. Przez cały miesiąc sierpień królowały farby, kredki i oczywiście książki, dające upust dziecięcej kreatywności. W trakcie cotygodniowych wizyt w bibliotece dzieci malowały używając rąk, papierowych rolek i słomek. Taka zabawa nieodłącznie wiąże się z chlapaniem i lekkim bałaganem, jednakże przynosi wymierne korzyści. Dmuchane obrazki to świetna gimnastyka dla buzi i języka. Wzmacnia mięśnie odpowiedzialne za oddychanie oraz wymowę. Z kolei malowanie palcami pobudza dziecięcą kreatywność i ćwiczy sprawność dłoni i placów, a zatem przygotowuje małe rączki do nauki pisania w szkole.


Podobne właściwości ma piasek kinetyczny, który podczas jednego popołudnia zamienił bibliotekę w olbrzymią piaskownicę. Dzieci odciskały swoje dłonie, stopy, lepiły babki i budowały zamki. Mnóstwo radości i uśmiechu było również podczas kreatywnego seansu Kamishibai w wykonaniu uczennic Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Ciągowicach. W trakcie głośnego czytania bajki “Mój przyjaciel Kemushi”, opowiadającej o przemianie gąsienicy w motyla, na głowy widzów posypało się konfetti imitujące płatki kwiatów śliw i czereśni. Tańcom i zabawom w kolorowym konfetti nie było końca! Kulminacją tego magicznego popołudnia były eko-warsztaty, na których wspólnie wykonaliśmy “gazetowego ślimaka”. To z kolei zainspirowało nas do przyjęcia proekologicznej postawy i uszycia na wakacyjnych warsztatach szycia eko-torby na zakupy.
Czy może być coś przyjemniejszego, niż handmade? Rzeczy zrobione samodzielnie są unikatowe i po prostu bezcenne. Nasze wakacyjne spotkania w Filii nr 6 w Ciągowicach były równie wyjątkowe i przede wszystkim bezpieczne:-)

Skip to content