8 nowel Narodowego Czytania…

Tegoroczna ósma odsłona Narodowego Czytania miała niezwykły charakter. Decyzją Prezydenta Rzeczpospolitej Polski w tym roku mieliśmy przyjemność wspólnego odczytania fragmentów polskich nowel. Spośród ponad stu propozycji przesłanych do Kancelarii Prezydenta wybrano osiem reprezentatywnych tytułów “których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.” Dzieła autorstwa Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego wybrzmiały w wielu miejscach Polski, również w Łazach.


W tym roku Biblioteka Publiczna zaprosiła do wspólnej lektury młodzież z Gminy Łazy. Pogoda sprzyjała więc i tym razem udało się zebrać tak czytających, jak i słuchających na placu przy fontannie. Całość akcji została poprzedzona krótkim merytorycznym wprowadzeniem dokonanym przez Panią Dyrektor Biblioteki Publicznej Elżbietę Gradzik oraz pracowników: Annę Wilczok i Halinę Kudelę. Następnie odbyły się kolejne czytelnicze prezentacje uczestników akcji. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Łazach poprzez odczytanie fragmentu Sachem H. Sienkiewicza wprowadzili słuchaczy w nastrój indiańskiej kultury. Ich ciekawej prezentacji utworu  dopełniła charakteryzacja: kolorowe buzie, pióropusze, plecione warkocze w pełni oddały klimat losów indiańskiej osady. Młodzież z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Grabowej i druga grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Łazach podjęła próbę wprowadzenia słuchaczy poprzez słowa, w przestrzeń wzruszających dźwięków. Słuchając interpretacji Katarynki B. Prusa uczniów z Grabowej odnosiło się wrażenie uczestnictwa w przedstawieniu teatralnym. Dzieci wykorzystały rekwizyty i fantastycznie odegrały role bohaterów noweli. Z kolei uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Łazach dopełnili swój występ muzyką. Amelia Filipczak stworzyła dla swoich czytających kolegów muzyczne tło grając na keyboardzie. Szkoła Podstawowa nr 3 w Łazach zaprezentowała fragment utworu E. Orzeszkowej Dobra Pani. Uczniom znakomicie udało się oddać przesłanie noweli, która obnaża powierzchowność i fałsz realizacji pozytywistycznego hasła filantropii i dobroduszności. Zachwycili także uczniowie Zespołu Szkół im. Prof. Romana Gostkowskiego w Łazach. Wybierając fragment opowiadania Mój ojciec wstępuje do Strażaków przenieśli słuchaczy w świat wrażeń i emocji tak charakterystycznych w prozie B. Schulza. Swoimi  talentami pochwaliły się także uczennice Szkoły Podstawowej w Niegowonicach. Przygotowały one trzy fragmenty nowel autorstwa  M. Konopnickiej, S. Żeromskiego i H. Sienkiewicza, w które znakomicie udało się wpleść element muzyczny. Antonina Karbownik grając na flecie poprzecznym stworzyła niezwykle liryczny nastrój. Serdeczne podziękowania składamy nauczycielom, którzy w tak krótkim czasie przygotowali uczniów, a byli to: p. Renata Jakóbczyk, p. Joanna Juśko, p. Agnieszka Gajda, p. Katarzyna Grzebieluch, p. Małgorzata Rzepecka-Jach, p. Anna Słuja-Kropiewnicka, p. Ewa Kawałek, p. Jolanta Czaja, p. Edyta Gądek, p. Monika Szubert. Wyrazy uznania należą się także członkiniom Dyskusyjnego Klubu Książki pani Meli Gawor i Lidii Szkleniarz, które także wzięły udział w akacji i podzieliły się z nami fragmentem utworu Dym M. Konopnickiej.

Jak co roku przyniesione przez uczestników akcji egzemplarze lektur zostały opieczętowane okolicznościową pieczęcią, zostały rozdane specjalne zakładki i powstało mnóstwo zdjęć. Współtworzenie akcji, która popularyzuje czytelnictwo stało się okazją do poznania różnych odsłon bogactwa treści dzieł należących do kanonu literatury, uczestnikom pozwoliło zjednoczyć i zespolić się wokół wspólnych celów i uniwersalnych wartości oraz dało możliwość krótkiej refleksji nad życiem, przemijaniem i kształtem człowieka.

Skip to content