Czas “Komiksowych (R)ewolucji”

DSC_0186Tworzenie komiksu bywa serią testów kreatywności, sztuką łączenia czasu, przestrzeni i emocji, sposobem wyrazu, w którym obraz staje się partnerem słowa. Przygotowywanie komiksowego obrazka bywa także wielkim zamieszaniem rozwijającym umiejętność współpracy, szczególnie gdy przy wspólnym stole tworzy 20 twórców w wieku 7-16 lat, mających głowy pełne pomysłów i własne plany ich realizacji.
24 września 2019 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach odbył się wernisaż wystawy „Komiksowe (R)ewolucje”, stanowiący podsumowanie projektu „Z komiksami między regałami”, dzięki któremu młodzież i bibliotekarze przekonali się o sile połączenia słowa pisanego i rysunku.


Wernisaż poprzedziła prezentacja przygotowana przez koordynatorkę projektu Bogusławę Serzysko. Kolejne slajdy pozwoliły zgromadzonym dowiedzieć się jak przebiegały i na czym polegały działania projektowe. Założeniem było wykorzystanie w pracy z dziećmi i młodzieżą techniki komiksu jako szczególnej formy powiązania rysunku i tekstu literackiego, wzbudzenie aktywności i kreatywności, która zaowocuje ciekawym  materiałem promocyjnym biblioteki jako miejsca przyjaznego nie tylko czytaniu, ale i tworzeniu.
Tak dwudziestu fantastycznych młodych twórców – uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach oraz wychowanków Świetlicy Środowiskowej „Stokrotka” w Łazach wzięło udział w serii warsztatów komiksu i ilustracji, ćwicząc umiejętności plastyczne i literackie. Dowiedzieli się jak wizualnie ujmować myśli, dźwięki i akcję, rozwijając wyobraźnię i kreatywność. Zgromadzone podczas warsztatów prace posłużyły do przygotowania szczególnego materiału promocyjnego Biblioteki, jako miejsca przyjaznego nie tylko czytaniu, ale i rozwijaniu pasji oraz nowych umiejętności: papierowych toreb i serii zakładek do książek opatrzonych komiksowymi rysunkami dzieci i młodzieży. W dniu poprzedzającym wernisaż uczestnicy projektu zorganizowali akcję rozdawania zakładek mieszkańcom gminy, zachęcając do obejrzenia wystawy prezentowanej w Galerii na Piętrze Biblioteki Publicznej w Łazach.
W wernisażu „Komiksowych (R)ewolucji” obok uczestników projektu wzięli udział ich najbliżsi oraz gość specjalny – prowadzący kilka miesięcy wcześniej warsztaty Szymon Teluk, rysownik, karykaturzysta, malarz i autor komiksu, wykładowca Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu. Jego obecność i życzenia, aby wszyscy uczestnicy znajdowali czas i nadal rozwijali swoje rysownicze talenty wywołały niemały entuzjazm. Sama wystawa, pełna historii zamkniętych w ramkach jest esencją i małym warsztatowym przewodnikiem. Można na niej zobaczyć wiele komiksowych pasków, rysunków satyrycznych wypełnionych emocjami zamkniętymi w dymkach, prac obrazujących humanoidy oraz różnego rodzaju perspektywy, gdzie czerni i bieli towarzyszy czasem kolor, a także małą galerię twórców, na którą składają się ich karykatury przygotowane przez prowadzącego warsztaty.

Wystawa prezentowana będzie w Bibliotece do końca października br. Serdecznie zapraszamy do oglądania.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
mkidn_01_cmyk

Skip to content