W krainie “Świerszczyka”

DSC_328921 października w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach gościł jeden z najwybitniejszych grafików tworzących dla dzieci – Marcin Bruchnalski. Ten uznany ilustrator jest też lekarzem. Współpracuje z kilkunastoma wydawnictwami, a także z redakcją „Świerszczyka”, ilustruje książki Małgorzaty Strzałkowskiej. Na spotkaniu, które odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach pan Marcin przedstawił Bajetana Hopsa – świerszcza, który został wielkim przyjacielem dzieci.


Opowiadał na czym polega praca ilustratora, jakie wiążą się z nią trudności i jak wygląda dzień z życia rysownika. Prezentował też dziesiątki swoich rysunków, opowiadając o kulisach ich powstawania oraz historiach jakie w sobie kryją. Podkreślał jak ważna w pracy ilustratora jest wyobraźnia – to ona powołuje do życia osobliwe postacie, które reprezentują zaskakujące cechy i motywy. Zgromadzeni na spotkaniu uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łazach, Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach i Szkoły Podstawowej w Niegowonicach mogli posłuchać jak wygląda proces tworzenia ilustracji w kolejnych etapach, rozpoczynając od wstępnego pomysłu, przechodząc do szkicu, poprawek, dodawania szczegółów i barw, aż do momentu finalnego efektu oglądanego w różnego rodzaju publikacjach. Dowiedzieli się, że prowadzący spotkanie szczególnie lubi moment, gdy jego prace stają się barwne, gdy kolor wypełnia przestrzeń karty pokrytej tuszem. Marcin Bruchnalski opowiedział też o tym, jak tworzyć filmy animowane z ilustracji.

W drugiej części spotkania dzieci wcieliły się w role rysowników. Ilustrowały wiersze prezentowane przez prowadzącego, pracowały nad autorskimi okładkami do czasopisma „Świerszczyk” oraz tworzyły własne książeczki. W podsumowaniu wysłuchały wielu cennych uwag dotyczących rysunku, spostrzeżeń na temat techniki, elementów, które sprawiają, że wybrany praca może być ciekawsza od innej, a na zakończenie otrzymały małe rysunki autorstwa ilustratora.

Skip to content