Komputerowa wypożyczalnia w Łazach

DSC_0189

Książki, bibliotekarze i Internet – tak jawi się współcześnie obraz bibliotek. 2020 rok stał się momentem kolejnego technologicznego przełomu dla Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Łazach.
Z dniem 2 stycznia uruchomiono tu komputerowe udostępnianie zbiorów bibliotecznych.
Do tej pory dzięki zakładce „Katalog on-line” na stronie Biblioteki Publicznej w Łazach czytelnicy mieli możliwość przeglądania bibliotecznych zasobów i sprawdzenia, w której bibliotece na terenie gminy znajduje się poszukiwana przez nich książka. Od 2 stycznia 2020 r. każdy czytelnik odwiedzający bibliotekę może wypożyczyć książkę, posługując się elektroniczną kartą biblioteczną, a także rezerwować poszczególne egzemplarze i sprawdzić stan bibliotecznego konta przez Internet.
Prace nad komputeryzacją Biblioteki Publicznej w Łazach trwały od 2006 roku, gdy wprowadzony  został komputerowy program dla bibliotek MAK. W 2012 roku rozpoczął się proces wdrażania systemu komputerowego SOWA firmy Sokrates – programu przeznaczonego do kompleksowej obsługi informatycznej biblioteki. Wtedy to przekonwertowano opracowania zbiorów z systemu MAK i udostępniono czytelnikom katalog on-line, a w kolejnych latach wprowadzano do bazy dane dot. poszczególnych egzemplarzy składających się na cały księgozbiór Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Łazach. Ostatni rok był okresem wzmożonych prac przy oklejaniu księgozbioru specjalnymi kodami kreskowymi niezbędnymi do komputerowych wypożyczeń, przygotowywania sprzętu, tworzenia bazy czytelników.
Od stycznia br. bibliotekarze Biblioteki Publicznej w Łazach korzystają z programu SOWA nie tylko by opracowywać i inwentaryzować zbiory, ale przede wszystkim udostępniać je czytelnikom. Każdy czytelnik po zapisaniu się do biblioteki może rezerwować, zamawiać i prolongować wskazane pozycje katalogowe przez Internet.

Skip to content