Ferie w Bibliotece ‘2020 – podsumowanie

Nie ulepiły bałwana, nie rzucały się śnieżkami, nie jeździły na sankach… Tak mogłaby się zacząć smutna bajka o dzieciach, młodzieży i feriach bez śniegu, ale nie tylko o śnieg chodzi w feriach, a o przyjemne spędzenie czasu wolnego od nauki. Tu (nie bez przyczyny) zaczyna się zimowa opowieść o „Feriach w Bibliotece ‘2020”.


Od 13 do 24 stycznia 2020 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach bibliotekarze spotykali się z dziećmi i młodzieżą, aby wspólnie działać odpoczywając i odpoczywać działając. Pierwszym wyzwaniem było kreatywne spotkanie przy maszynie, podczas którego powstały spersonalizowane ekologiczne torby. Okazało się, że biblioteka to nie tylko książka, ale i żelazko, suszarka oraz maszyna do szycia i że wymienione sprzęty mogą nie kojarzyć się z harówką. Farby do tkanin, metry materiałów i włóczek, a wśród nich szyjąca sześciolatka, prasujące z uśmiechem na twarzy nastolatki… nie nie – to nie bajka – to jeden z pierwszych obrazów tegorocznych „Ferii w Bibliotece”. Na kolejnym utrwalili się biali przybysze z innej planety – Photony, które przemierzały zaskakujące trasy, programowane przez dzieci i młodzież. Nowe technologie były źródłem fascynacji najmłodszych i sposobnością do rozwijania umiejętności nieco starszych uczestników bibliotecznej zimy, którzy w ciągu dwóch godzin przebyli milową podróż od nauki uruchomienia Photona do programowania skomplikowanych funkcji i tras przejazdów wyznaczanych przez bibliotekarzy.

Swój dzień między regałami mieli najmłodsi odwiedzający Bibliotekę, dla których zamieniła się ona w piaskownicę. Dzięki wielu foremkom i kilogramom kolorowego piasku kinetycznego w czwartkowe przedpołudnie pierwszego tygodnia ferii powstawały najróżniejsze budowle, od  tradycyjnych zamków do własnoręcznie lepionych piaskowych krain. Dzień ten był również udziałem nastolatków, którzy z maksymalnym zaangażowaniem toczyli potyczki na planszach gier, zastawiając pułapki, tropiąc krokodyla, wspólnie tworząc nowy świat.

W trakcie ferii w Bibliotece w Łazach po raz pierwszy zagościła joga. Wszystko za sprawą czytelniczki Dominiki Biały-Pająk, która poprowadziła 2 spotkania warsztatowe „Joga i muzykoterapia z bajką”. Bose stopy, maty i pełna gotowość do odkrywania nowości – tak wyglądały piątkowe poranki. Dzieci i młodzież miały okazję do aktywności i relaksu, pobudzenia i wyciszenia. Poznały także mnóstwo instrumentów, a wśród nich kije deszczowe, djembe i różnego rodzaju dzwonki.

Kolejne zimowe przedpołudnia upływały na tworzeniu filcowych pacynek i wizycie w Dolinie Muminków. Nawet długie, plątające się sznurki nie dawały rady studzić zapału dzieci, dzięki czemu powstało około 20 bohaterów czekających na wymyślenie dla nich wyjątkowych bajek. A skoro o bajce mowa, w czasie ferii nie mogło zabraknąć bajkowej gry dla czytelników. Dwie grupy ruszyły tropem Małej Mi, by rozwiązywać zadania, pokonywać ośnieżone szczyty, wykorzystując iPady i odkrywać kolejne tajemnice Buki i Muminka.

Obok ogólnego programu ferii dla dzieci i młodzieży Biblioteka w Łazach przygotowała także cykl spotkań dla najmłodszych pasjonatów historii lokalnej pn. „Stacja – Historia”. W trakcie zajęć odbywających się w Izbie Tradycji dzieci i młodzież poznały historię Łaz, zrobiły komiks historyczny, w którym zawarte zostały najważniejsze informacje przedstawiające historię Łaz i odbyły podróż pełną tajemnic podczas spotkania poświęconego kolei. Wysłuchały informacje o jej rozwoju w naszej gminie, rozwiązywały kolejową krzyżówkę i miały okazję wsiąść do planszowego pociągu po Europie, ale skupiły się na podróżach o szerszym formacie, objeżdżając cały świat.
Różnego rodzaju zajęcia w ramach akcji „Ferie w Bibliotece ‘2020” były również udziałem 6 filii bibliotecznych w: Niegowonicach, Wysokiej, Chruszczobrodzie, Grabowej, Rokitnie Szlacheckim i Ciągowicach. Wspólnie spędzany czas wolny od nauki był bogaty w różnego rodzaju aktywności. Znalazły się wśród nich: czytania, malowanie, słuchanie i tworzenie opowieści kamishibai, szycie, zajęcia z robotami Photon, zabawy z piaskiem kinetycznym, warsztaty plastyczne, granie w gry planszowe.
Zajęcia dofinansowano z Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za kreatywnie spędzony czas!

Skip to content