Gdy dzieci widzą kota

Koty – zwierzaki chadzające z gracją własnymi ścieżkami, mruczące i pozwalające drapać się za uchem po mięciutkim futrze to prawdziwi przyjaciele dzieci. Ich dzień 17 lutego br. świętowała grupa przedszkolna z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Chruszczobrodzie. Wychowawca Karolina Gawlikowska oraz bibliotekarz Filii Bibliotecznej nr 3 Bogusława Serzysko przygotowały dla najmłodszych szereg zadań, zagadek i wyzwań będących sposobnością nie tylko do lepszego poznania kocich zwyczajów, ale i do uwrażliwienia dzieci na często trudny koci los.

Spotkanie rozpoczęło się od przeczytania opowiadania „Kogo chwycił mróz?” i rozmowy o tym jak zadbać o kociaki, które nie mają właścicieli. Dzieci opowiadały o swoich pupilach i poznawały ciekawostki o kotach. Przedstawiły również swoich pluszowych kocich przyjaciół. Rozprawiły się z kilkoma mitami dotyczącymi kotów, dowiadując się m.in. że kot nie zawsze spada na cztery łapy i to nie mleko jest dla niego najzdrowszym napojem. Ustalały sposoby pomocy wolno żyjącym kotom. Wzięły też udział w testach kociego sprytu i szybkości.
Dzięki kociemu świętu dzieci uczyły się empatii. Dłuższą chwilę poświęciły książce Wenzel Brendan pt. „A każdy widział kota”. Poznały kota wędrującego przez świat, którego oglądali różni obserwatorzy, widząc go na skrajnie różne sposoby. Wspólnie doszły do wniosku, że perspektywa z jakiej patrzymy, kształtuje to co widzimy i to, że ktoś widzi coś odmiennie niż my, nie jest powodem do jego obrażania lub złego oceniania, ale do radości, bo możemy się wzajemnie od siebie uczyć i widzieć świat ciekawiej.
Po raz kolejny okazało się, że zabawa i edukacja to jest to!

Skip to content